Úvodní stránka

Šachový turnaj UniLeasing OPEN ovládl znovu Petr Neuman

Již po jedenadvacáté se konal v Klatovech začátkem prázdnin oblíbený šachový festival O pohár města Klatov – Unileasing OPEN. S celkovou účastí 158 hráčů ve dvou hlavních turnajích sice nepatřil mezi ročníky s nejvyšší účastí, přesto v nabitém termínovém kalendáři v porovnání s ostatními turnaji konanými po celé republice si s přehledem udržel první příčku. Jak je již v Klatovech zvykem, bojovali hráči po celých 9 dní ve dvou výkonnostních skupinách, v turnaji A, kterého se zúčastnilo 58 šachistů a v B turnaji, kde v letošním roce zasedlo za šachovnice, stejně jako v loňském roce, rovných 100 šachových nadšenců všech věkových kategorií. I letos se klatovský festival konal jako Přebor České obce sokolské a Župy Šumavské, letos navíc přibyl Krajský přebor mužů a žen. Kromě dvou hlavních turnajů si řada zájemců změřila síly v bohatém doprovodném programu: Turnaji v bleskovém šachu, 3 turnajů v rapid šachu (v kategoriích mládež, senioři a OPEN), bojovalo se za pingpongovými stoly i na fotbalovém turnaji, někteří pak využili slunečného počasí a zahráli si beach.

 

 

 

Turnaj A – Rodenstock OPEN

Jako tradičně byl největším favoritem A turnaje Petr Neuman z Turnova, který startoval v Klatovech již po čtrnácté, letos se však poprvé představil v roli mezinárodního velmistra. Mezi spolufavority pak patřili mezinárodní mistři Ivan Hausner z Prahy a Josef Juřek z Jičína, dále vítěz z roku 2011 Václav Svoboda z Prahy, vloni bronzový Petr Šimek z Litoměřic a druhý nasazený Stanislav Cífka z Prahy. Po velmi vyrovnaném průběhu se z celkového vítězství, poháru a finanční prémie 10.000 Kč radoval právě Petr Neuman z Turnova, který v posledním kole v partii dvou posledních vítězů rychle remizoval s Václavem Svobodou, což mu při rovnosti 7 bodů a lepším pomocném hodnocení stačilo na již deváté vítězství tohoto festivalu. Stejně jako vítěz získal 7 bodů i stříbrný Václav Svoboda, již po druhé po sobě se z bronzu raduje Petr Šimek z Litoměřic. Jako rozhodující v boji o titul se ukázala partie mezi vítězným Neumanem, který ve čtvrtém kole ve věžové koncovce udolal Ivana Hausnera a probojoval se do čela turnaje. Petr Neuman předvedl v turnaji velmi zkušený velmistrovský výkon, kdy po vítězství v prvním kole nad klatovským odchovancem Václavem Marešem ve zbylých 8 zápasech zvítězil ve všech partiích, kde měl bílé figury a remizoval ve všech s černými figurami a po zásluze se tak radoval z vítězství. Mezi ženami se z prvenství radovala mladá klatovská naděje Jitka Jánská, před další klatovskou hráčkou Janou Eretovou, které na stupních vítězů doplnila Adéla Zákoucká z Jičína. Za zmínku určitě také stojí výkony mladých hráčů dvanáctiletých Jana Miesbauera z Písku a klatovského Tomáše Hurdzana, kteří sice patřili mezi papírové outsidery turnaje A, po skvělých výkonech proti mnohem zkušenějším hráčům získali 4,5 bodu, umístili se v první polovině startovního pole a ukázali, že mají před sebou velkou budoucnost. Velmi kvalitní hru předváděl další domácí mladík, 13-ti letý Jonáš Eret.


Zleva Václav Svoboda, Petr Neuman a Petr Šimek

Celkové pořadí turnaje A :

Poř.

Jméno

Klub

Body

BH.

1

Neuman Petr

zikuda Turnov

7,0

41,0

2

Svoboda Václav

Tatran Litovel

7,0

39,0

3

Šimek Petr

ŠK Litoměřice

6,5

40,5

4

Cífka Stanislav

Mahrla Praha

6,5

38,5

5

Juřek Josef

AD Jičín

6,5

38,0

6

Vlasák Lukáš

Tatran Litovel

6,0

40,5

7

Hausner Ivan

Mahrla Praha

6,0

40,0

8

Bartoš Jan

ŠK Litoměřice

6,0

40,0

9

Voříšek Jaroslav

Bohemians Praha

5,5

42,0

10

Táborský Rost.

ŠK Viktoria Žižkov

5,5

37,5

Turnaj B – Betonové stavby OPEN

Rovná stovka hráčů bojovala v B turnaji o pohár pro vítěze, 15 finančních cen a také řadu věcných cen pro nejlepší v mládežnických kategoriích. Suverénním vítězem se stal se ziskem 8 bodů Filip Hlavsa z Písku, před svým oddílovým kolegou Petrem Kellnerem, který dosáhl na 7 bodů. Největšího úspěchu ve své šachové kariéře dosáhla a bronzovou medaili vybojovala klatovská hráčka Martina Kocandová ziskem 7 bodů. Výborné výkony předvedli další mladí klatovští hráči, když nečekané 5. místo obsadil Milan Fürbacher a do první desítky se vešel i jedenáctiletý Matouš Eret.


Milan Fürbacher

Celkové pořadí turnaje B :

Poř.

Jméno

Klub

Body

BH.

1

Hlavsa Filip

ŠACHklub Písek

8,0

42,5

2

Kellner Petr

DDM Písek

7,0

37,5

3

Kocandová M.

Sokol Klatovy

7,0

34,0

4

Jecha Petr

ŠK Polabiny

6,5

42,0

5

Fürbacher Milan

Sokol Klatovy

6,5

40,0

6

Novák Martin

Č.Budějovice

6,5

39,5

7

Holý Filip

Košutka Plzeň

6,5

37,5

8

Eret Matouš

Sokol Klatovy

6,5

37,5

9

Slovák Kilián

Sokol Kobylisy

6,0

39,5

10

Řezáč Jindřich

Ml. Boleslav

6,0

39,0


Vítězové B turnaje – Zleva : Kellner, Hlavsa, Kocandová

  

Přebor ČOS a župy Šumavské

Klatovský turnaj se již 18 let koná jako Přebor České obce sokolské a nejinak tomu bylo letos, kdy nejlepší sokolové z několika oddílů bojují o přebornické tituly v kategoriích muži, ženy, junioři, juniorky, žáci a žákyně. Mezi muži si přebornické tituly rozdělili borci ze Sokola Kobylisy v pořadí Pavel Kopta, Jan Dvořák a Jakub Routner, mezi ženami se radovala domácí Jitka Jánská před Janou Eretovou a Oxanou Litvínovou z Prahy. Nejlepším sokolským žákem a dorostencem se stal Tomáš Hurdzan z Klatov, to samé se v kategorii žákyň a dorostenek povedlo Jitce Jánské.

Přebor České obce sokolské (muži) :

Přebor České obce sokolské (ženy) :

1

Kopta Pavel

Sokol Kobylisy

5,5

37,0

2

Dvořák Jan

Sokol Kobylisy

5,5

36,0

3

Routner Jakub

Sokol Kobylisy

5,5

34,5


Jitka Jánská                         Tomáš Hurdzan

  

Doprovodný program

Klatovský turnaj „O pohár města Klatov – Unileasing OPEN“ to nejsou jen dva hlavní turnaje hrané v odpoledních hodinách, ale také řada doprovodných akcí. V letošním roce připravili pořadatelé pro účastníky turnaj v bleskovém šachu, turnaj v rapidu pro juniory, seniory a OPEN, a dále turnaje ve stolním tenisu a fotbalu.

Bleskový turnaj - Mintech OPEN

Velice populární bleskový turnaj hraný na 15 kol do pozdních nočních hodin se stal kořistí Petra Neumana, který o půl bodu předstihl tachovského Jana Turnera. Na bronzovém stupínku se umístil Václav Svoboda

 

Turnaj v rapid šachu - Rekap OPEN

a) Mládež - V juniorském turnaji vítězství získal největší favorit Michal Jelínek z Prahy (6 bodů ze 7 partií) před Martinem Simetem z Košutky Plzeň ( 6 bodů) a Kiliánem Slovákem z Kobylis (5 b.)

b) Senioři - Mezi seniory se z vítězství po zisku 6,5 bodu radoval klatovský odchovanec Jiří Jirásek před Václavem Šíblem z Františkových Lázní (4,5) a Michalem Arendem ze Švýcarska (3,5)

c) Open - Poprvé připravili pořadatelé pro zájemce také OPEN turnaj v rapid šachu, kde roli největšího favorita potvrdil tachovský Jan Turner (6 bodů) stříbro slaví Marek Pokrupa z Kozolup (5 b.) a pro bronz si přijel Miroslav Palek z Líní

Turnaj ve stolním tenise

Celkem 27 hráčů bojovalo ve skupinách systémem každý s každým, nejlepší pak postupovali do play-off. Zde největší kvality předvedl a cenu za vítězství si odnesl Petr Kellner z Písku.

Turnaj v malé kopané

Za účasti 6 družstev se odehrál turnaj ve fotbale. Zpestřením byla účast ryze dívčího družstva FC Amazonky, hrajícího podle zvláštních pravidel (dívky mohly nastoupit v jakémkoliv počtu, gól mohly dostat pouze hlavičkou a „vlastňáky“ se nepočítaly). Amazonky nejenže srdnatě bojovaly, ale postoupily ze skupiny a dosáhly až na bronz. Z prvenství se radovalo družstvo Sokola Klatovy, které ve finále uspělo proti družstvu FC Kobylisy A.

 

Závěrem :

Pořadatelé věří, že klatovský OPEN turnaj bude i nadále patřit mezi nejvýznamnější šachové turnaje v České republice a že se počet účastníků v příštím roce znovu přiblíží ke dvěma stům. Za zmínku určitě stojí i fakt, že celkem tři hráči se zúčastnili všech 21 ročníků. Jedná se o domácího Jaromíra Nováka, dále plzeňského Pavla Čečila a také již po jedenadvacáté absolvoval cestu z Prahy do Klatov Pavel Vaško z „Bohemky“. Pořadatelé závěrem děkují nejen všem účastníkům, ale také všem partnerům, bez jejichž přízně by nebylo možné turnaj v této podobě uspořádat, stejně tak patří dík za podporu Městu Klatovy a Městskému kulturnímu středisku, v jehož prostorách se mohla tato významná šachová akce uskutečnit.

Pohled do turnajového sálu