Historie

Počátky šachu se v Klatovech začaly tradovat v roce 1015, kdy zavítal do vsi Klatovy kníže Oldřich. Ve světnici tehdejšího starosty uviděl rozloženou šachovnici a vyzval ho k partii. Oba spolu sehráli celkem 3 partie a ve všech odešel kníže Oldřich od šachovnice poražen. Za svou porážku se Klatovům odměnil tím, že jim udělil do znaku šachovnici spolu se 3 písmeny WKC, což znamená Woldřich Kníže Czeské.
Na tyto tradice navázalo 20 Klatovanů, kteří 3. prosince 1921 založili Šachový klub Klatovy. Kronika z té doby popisuje bohatý klubový život a dokládá ho četnými fotografiemi. Překvapující je především množství simultánek, kterých se zúčastňovali přední čeští hráči a dokonce jedné se zúčastnil pozdější kandidát na mistra světa Salo Flohr. Zápasů s jinými kluby nebylo mnoho, začínající soutěže byly přerušeny válkou. Teprve po skončení 2. světové války se začaly pořádat četné soutěže jednotlivců i družstev. Družstva Klatov pod několika jmény (postupně Klub šachistů v Klatovech, Keramostroj, Klatovské strojírny, Spartak, Jiskra, TJ, ČSAD a nyní Šachklub Sokol) se jich pravidelně zúčastňovala a patřila k předním celkům v západních Čechách. Největšího úspěchu dosáhlo družstvo v roce 1960, kdy získalo titul přeborníka kraje. Oddíl pořádal řadu významných akcí : čtvrtfinále přeboru republiky mužů 1956, polofinále žen 1957, přebor republiky dorostenců 1980, přebor západočeského kraje 1981.

Seminární práci dvou vynikajících klatovských šachistek Patry Flasigové a Kateřiny Čedíkové na téma Historie šachu (63 stran) si můžete stáhnout v sekci Ke stažení -> Ostatní.