Úvodní stránka

Klatovy získaly 3 medaile na MČR v rapidu

Stříbrný Tomáš Hurdzan, bronzový Matouš Eret,  oba v kategorii chlapců do 12 let, a bronzová Jitka Jánská, mezi dívkami do 14 let, to je skvostná bilance mladých klatovských nadějí na republikovém šampionátu v rapid šachu, který se konal o víkendu v Klatovech pod záštitou starosty Města Klatov Mgr. Rudolfa Salvetra a náměstka hejtmana Plzeňského kraje Jiřího Stručka.

Mistrovství České republiky mládeže v rapid šachu, jehož pořadatelem byl Šachklub Sokol Klatovy, který uspěl v republikovém výběrovém řízení na pořadatelství této vrcholné akce, se znovu po roce uskutečnilo v pěkných prostorách Kulturního domu Klatovy. Hrálo ve věkových kategoriích do 10, 12 a 14 let, odděleně pro chlapce a dívky (k tomu se ještě hrál doprovodný OPEN turnaj), celkem 215 hráčů a hráček z celé České republiky, kteří si vybojovali postup v jednotlivých krajských přeborech. Pořádající Šachklub Sokol Klatovy reprezentovalo celkem 12 mladých šachistů a počínali si opravdu výborně.

V kategorii chlapců do 12 let Tomáš Hurdzan a Matouš Eret potvrdili příslušnost k absolutní republikové špičce a oba dosáhli na vytouženou medaili. Zatímco Tomáš si svoji slabší chvilku a jedinou prohru v turnaji vybral ve 3. kole, Matouš měl vynikající začátek, první 4 kola byl stoprocentní, sklonit se před soupeřem musel až v kole pátém. O kolo později dokonce došlo na „bratrovražedný“ boj, který skončil pro oba klatovské hráče po velkém boji nerozhodně. Po devítikolovém dvoudenním zápolení se z mistrovského titulu radoval Matěj Půlpán z Polabin ziskem 7,5 bodu, který ztratil pouze 3 remízy a to s oběma klatovskými borci a v posledním kole si pak již jen taktickou remízou zlato pohlídal. S bodovým odstupem za ním skončil stříbrný Tomáš Hurdzan, další půlbod ztrácel Matouš Eret. Pro oba klatovské borce je tento úspěch velkým povzbuzením pro nadcházející šachovou sezónu.

V kategorii dívek do 14 let získala bronzovou medaili Jitka Jánská, která také patřila k nevětším favoritkám turnaje. Jitka srdnatě bojovala, získala 7,5 bodu, prohrála pouze s vítězkou a smírně se rozešla se stříbrnou Natálií Kaňákovou, mimochodem čerstvou mistryní Evropské unie. Ze zlata se absolutním ziskem 9 bodů z 9 partií po zásluze radovala vlašimská Nela Pýchová. Z ostatních klatovských šachistů zaznamenali solidní výsledek třináctí Maryam Amina Koucha (D12) a Jonáš Eret (H14).

Kromě šachového programu měli účastníci MČR, kterých se do Klatov včetně doprovodu sjelo kolem 380, připraven bohatý doprovodný program. Prodloužená otevírací doba Klatovských katakomb a Černé věže, fotbalový turnaj, možnost zahrát si stolní tenis, atrakce pro děti před kulturním domem, to vše, společně s bezproblémovým průběhem turnaje, přispělo podle dosavadních ohlasů k tomu, že účastníci budou na tuto akci rádi vzpomínat, a že se budou i v budoucnu do Klatov rádi vracet. Pořadatelé by tímto chtěli vyslovit poděkování Městu Klatovy, Městskému kulturnímu středisku, DDM Klatovy i dalším, kteří přispěli k tomu, že se takto významná šachová akce v Klatovech vydařila.