Úvodní stránka

Klatovští šachisté vytěžili na domácím srazu Extraligy dorostu 10 bodů

O víkendu odehráli mladí šachisté v klatovské sokolovně úvodní čtyři zápasy nového ročníku Extraligy dorostu. Po doplnění týmu o dva nové hráče je pro letošek cílem družstva postup do finále A. Ke splnění této mety chybí po uplynulém víkendu jen malý krůček.

Hned v prvním utkání proti silnému týmu Bohemians Praha náramně dařilo. Úvod ještě nenapovídal nic mimořádného. Na 6.šachovnici sice vyhrál první partii Milan Fürbacher, vzápětí však po chybné kombinaci ztratil dobře rozehranou partii na 1.desce Michal Bodický – náš nový hráč. Další partie se pár desítek minut ještě držely v rovnováze, ale potom se pozice Bohemky rozsypaly jako pověstný domeček z karet a čtyřmi vítězstvími v podání Tomáše Hurdzana (4.) Jonáše Ereta (3.), Matouše Ereta(5.) a Jitky Jánské (2.) dovedli klatovští dorostenci důležité zahajovací utkání k nečekaně vysoké výhře v poměru 5:1.

Odpoledne jsme lehce pozměnili proti tradičně houževnatému Desku Liberec sestavu. Na šesté šachovnici nastoupil náš host Michal Seják, který ovšem na své první utkání v Extralize nebude vzpomínat v dobrém. Poměrně brzy jsme šli opět do vedení 1:0 zásluhou Tomáše Hurdzana. Jenže pohled na poslední dvě desky neskýtal tou dobou téměř žádné naděje na bodový přírůstek, a tak krátce po setmění držel za stavu 1:2 trumfy v rukou soupeř, neboť také poměr sil na všech třech zbylých šachovnicích se jevil spíše ve prospěch Liberce. Jenže liberečtí hráči náskok neuhájili. Nejprve Jonáš Eret drtivým tlakem na královském křídle získal rozhodující materiální výhodu a obrat v zápase dokonali Jitka Jánská s Michalem Bodickým. Po prvním dnu tak Klatovy zaujaly 2. místo za superfavoritem z Vlašimi, který nastřádal o trochu lepší skóre.

Druhý den začalo 3. kolo a Klatovy se pokusil sesadit z popředí tabulky Chess Most, jemuž první den příliš nevyšel, ale o to víc byli jeho hráči lačni po zisku bodů. Odpočíval dle dohody Matouš Eret, “vzadu“ tedy obsadili šachovnice Milan Fürbacher s Michalem Sejákem. Michal si spravil chuť za sobotu a brzké vedení potěšilo. S výhrou odešel na oběd také Tomáš a Jitka s Jonášem díky rovným pozicím dvěma remízami posunuli stav na 3:1. K výhře v zápase to ale nakonec nestačilo, protože Michal B. na první desce kapituloval a horší koncovku neudržel posléze ani v dlouhodobé časové tísni hrající Milan. Remíza tedy trochu bolela, ale solidní výsledek to byl tak jako tak.

Po obědě roli náhradníka dobrovolně zaujal Milan. Údlice měly tři velmi silné hráče vpředu, a tak strategie velela bodovat co nejvíce vzadu. Michal opravdu na šestce brzo otevřel podle očekávání skóre proti svému slabšímu protivníkovi. Když potom Tomáš sebejistě dovršil svůj excelentní víkendový výkon čtvrtou individuální výhrou, vedení 2:0 bylo pěkné, leč vyhráno tím rozhodně nebylo. Matouš také moc chtěl vyhrát a kýžený konec partie se snažil přivolat v otevřené pozici odvážnými tahy, jenže soupeř vyvrátil jeho plán a náš nejmladší hráč přišel po následné ztrátě materiálu o celý bod. Vzhledem k síle údlických šachistů na třech prvních stolech byla tentokrát prohra již opravdu blízko. Závěr však měl jiný scénář. Jitka po netradičním obchodu, kdy brala dámu za cenu tří odevzdaných figur, šla soupeři důrazně „po krku“ až k vítězství zajišťujícímu průběžný stav 3:1. Hrozba porážky tedy byla zažehnána. A proč nezkusit vyhrát i zápas? Nesnadný úkol museli vzít na sebe Michal Bodický a Jonáš Eret. Na 1. stole potřebná remíza Michalovi vyklouzla. Sál tou dobou již osiřel, protože mnozí účastníci srazu již jeli ke svým domovům. Jonáš úporně a promyšleně bojoval o remízu, soupeř samozřejmě hledal veškeré cesty k výhře, ale závěrečná pozice už prostě remízová byla a stvrdila nejtěsnější výhru Klatov 3,5:2,5.

Krásných 10 bodů v tabulce znamená průběžné druhé místo ve skupině Západ. O body se zasloužili hráči takto:

Michal Bodický    0 1 0 0

Jitka Jánská        1 1 1 ½

Jonáš Eret          1 1 ½ ½

Tomáš Hurdzan  1 1 1 1

Matouš Eret        1 0  - 0

Milan Fürbacher 1  - 0  -

Michal Seják       -  0 1 1


Pořadí po kole 4 - tabulka Extraligy dorostu - Západ :


Por. Tým                              Part.      + = -     Body Skóre Výher

1. TJ Spartak Vlašim               4        4 0 0      12     19½    17

2. TJ Sokol Klatovy                 4        3 1 0      10     15½    14

3. TJ Bohemians Praha          4        2 0 2        6     11½      9

4. Chess Most                        4        1 2 1        5     11½      7

5. SK OAZA Praha                 4        1 2 1        5     11½      6

6. Desko Liberec                    4        1 0 3        3     11         7

7. TJ Sokol Údlice                  4         0 2 2       2       8½      7

8. ŠACHklub SIMOPT Tábor  4         0 1 3       1       7         4

 

Klatovům ještě zbývá sehrát utkání s Oázou Praha, Táborem a Vlašimí.