Úvodní stránka

Dorostenci Sokola Klatovy vybojovali v Extralize na finále A

Základní část ELD máme za sebou. V prosinci se klatovským šachistům nepovedlo utkání s Oázou Praha, kam po nepříjemném nedorozumění družstvo odcestovalo pouze v pěti, a tak na víkendové dvojkolo jelo družstvo do Prahy s vědomím, že k dosažení cíle (postup do finále A), bude nezbytně nutné porazit Tábor, který sice již nemohl postoupit, ale jistě se nehodlal předem vzdát možnosti vylepšit si bodovou bilanci.

Nakonec dopolední klání s Táborem skončilo přesvědčivým vítězstvím hráčů Sokola 5,5:0,5 a postup byl potvrzen. Odpoledne proti Vlašimi to měla být jiná káva, přesto do utkání nastoupili klatovští s optimismem podloženým jednak dobrým ranním výkonem a také tím, že Vlašim jen těsně přehrála Oázu. Skoro tři hodiny naše vyhlídky na úspěch byly solidní, určitou výhodu si připravil Milan Fürbacher na 5.šachovnici, jenže v důležité chvíli se zmýlil a soupeř jej okamžitě potrestal. Při reálném pohledu na ostatní šachovnice v ten moment bylo jasné, že vydolovat kompenzační bod se jen tak někomu nepovede. Snad jen Michal Seják stál trochu lépe, ale ani on cestu k výhře neviděl (1/2), navíc přišly ještě dvě porážky. A tak po remízách Matouše Ereta a Jitky Jánské (v partii, kde se hrálo hodinové sólo až do vyčerpání všech možností) skončilo utkání 1,5:4,5 .

Krátce zrekapitulováno: dostali jsme se do horní poloviny tabulky, čili je to určitě úspěch. Všem zúčastněným v základní části i připraveným náhradníkům díky. Ve skupině Západ naše mládež skončila na druhém místě, bohužel do finále se nám bude počítat 1 bod, 12 dalších (všechna 4 vítězství nad nepostupujícími družstvy) odešlo do věčných lovišť, to je taková docela vzácná shoda okolností, třeba silná Bohemka, kterou jsme na podzim porazili, nezvládla bitvu s Údlicemi a vypadla tak na poslední chvíli z první čtyřky (Vlašim, Klatovy, Oáza, Most).

Do Třeště na finále A však můžou klatovští vyrazit v klidu, přesně taková střetnutí s nejlepšími družstvy potřebujou jako sůl, soupeřem jim budou tradiční soupeři BŠŠ Frýdek-Místek, Polabiny A, Orlová A a Duras BVK.