Úvodní stránka

Tomáš Hurdzan se stal mistrem republiky v šachu

Druhý březnový týden, který je  již několik let vymezen  mládežnickému Mistrovsví republiky, se zapsal zlatým písmem do historie klatovského šachu, když Jitka Jánská svoji stříbrnou medailí v kategorii dívek do 16 let vybojovala účast na Mistrovství Evropy a především Tomáš Hurdzan mezi chlapci do 14 let získal titul mistra České republiky a bude reprezentovat naši vlast na podzimním Mistrovství  světa v Řecku.  Pěkné 8. místo v kategorii D14 vybojovala Maryam Koucha a skvělé představení  klatovských šachistů podtrhla i Martina Kocandová, která ziskem 8 bodů z 9 partií ovládla OPEN B turnaj.

Tomáš Hurdzan chtěl ve své kategorii navázat na loňský a předloňský bronz a probojovat se tak na evropský nebo světový šampionát. Po pomalejším rozjezdu, kdy v úvodních 6 kolech vždy po remíze s bílými figurami následovala výhra s černými, prolomil v  7. kole prokletí bílých figur v krásné partii proti Pavlu Haasovi z Prahy (viz přiložená partie) a společně s největším favoritem Janem Miesbauerem, s kterým se rozešel smírně v 5. kole,  si vybudoval  jednobodový náskok na čele tabulky. Zde již bylo jasné, že právě mezi těmito borci se rozhodne o mistrovském titulu. Rozhodnutí nepřineslo ani předposlední 8. kolo, kdy oba vedoucí hráči turnaje vyhráli a rozluštění této tajenky při shodném bodovém zisku i stejném pomocném hodnocení muselo přinést až kolo závěrečné. V něm neunesl největší favorit turnaje Jan Miesbauer tíhu odpovědnosti a podlehl prudkému útoku vlašimského Ríši Mládka, který tak vybojoval bronzovou medaili. Příležitost si pak už nenechal ujít klatovský borec a v mírně lepší pozici neriskoval, nabídl remis, s kterou jeho soupeř souhlasil a Tomáš mohl začít přijímat gratulace k titulu republikového šampióna, k  největšímu úspěchu své šachové kariéry.

V kategorii dívek do 16 let se pomaleji rozjížděla jedna z favoritek Jitka Jánská, která po prohře ve 3. kole a remízách v 5. a 6. kole klesla na nepopulární  4. místo, s půlbodovým odstupem na bronz a dokonce bodovou ztrátou na kýžené stříbro. Závěr turnaje však zastihl Jitku ve skvělé formě, dokázala zabojovat a poslední 3 velmi napínavé partie zvrátila na svoji stranu a ziskem 7 bodů se dotáhla na 2. místo s lepším pomocným hodnocením než bronzová Tereza Beluská z Frýdku-Místku. Zcela zaslouženě s náskokem 1,5 bodu zlato získala vlašimská Nela Pýchová.

V nižší kategorii dívek do 14 let reprezentovaly klatovský klub Maryam Koucha a Natálie Schwarzová a obě podaly slušný výkon. Mařenka po úvodních dvou výhrách a slabší střední části turnaje zakončila soutěž 2 výhrami v posledních 2 kolech a ziskem 5 bodů poskočila na pěkné 8. místo. Natálka, která může hrát tuto kategorii ještě příští rok, předvedla několik pěkných partií, pak však kvůli nemoci musela vynechat 2 kola, proto zisk 3 bodů lze považovat za úspěch.

V doprovodném OPEN „B“ turnaji se velmi dařilo Martině Kocandové, která jako šestá nasazená získala neuvěřitelných 8 bodů z 9 partií, nechala za sebou zbylých 74 hráčů a připsala si svůj největší úspěch v šachové kariéře.