Úvodní stránka

Razantní vstup do nového ročníku šachové Extraligy mládeže

Klatovští dorostenci se v sobotu vypravili v omlazené sestavě do Poličky k zahajovacímu srazu 8 nejlepších českých družstev. Čtyři stabilní členy sestavy Jana Miesbauera, Jitku Jánskou, Jonáše Ereta a Tomáše Hurdzana doplnili premiérově v klatovských barvách Lukáš Dolanský, Lukáš Kašpar a Ladislav Kubát.

Hned první kolo s Libercem prověřilo vůli družstva kráčet za vítězstvím. Liberečtí se několik hodin houževnatě bránili, Tomáš se na čtvrté šachovnici ve snaze zlomit odpor soupeře poněkud unáhlil a musel sám zabojovat o přežití. Naštěstí Lukáš (Dolanský), Jonáš a Jitka své soupeře nakonec přehráli a ostatní členové sestavy dotvarovali výsledek remízami na 4,5:1,5. Později odpoledne následovalo utkání s Řičany, do kterého jsme plánovaně šli s pozměněnou sestavou, když jsme nechali odpočívat Honzu, který měl za sebou, stejně jako Jitka, 9 kol z právě skončeného  ME mládeže v chorvatské Poreči. V sestavě se tak objevil Lukáš Kašpar. Částečné oslabení však nebylo prakticky znát. Velmi dobré výkony na 2. až 5. šachovnici (Jonáš, Tomáš a oba Lukášové) znamenaly vedení 4:0 a radost ze zápasového vítězství nezkalily ani 2 prohry, jimiž říčanští šachisté zkorigovali stav na konečných 4:2 ve prospěch Klatov.

Druhý den ráno čekali těžší soupeři, nejprve domácí Sokol Polička a poté obhájce prvenství Spartak Vlašim. Na Poličku jsme zopakovali úspěšnou podvečerní sestavu. Bylo jasné, že klíčem k úspěchu bude zejména udržení zadních dvou šachovnic. Láďa na 6. desce si nekomplikoval život a využil první příležitost k remíze, když šikovně zahnal soupeřova krále do situace, kdy musel opakovat tahy. Lukáš (Kašpar) se nadřel na remízu mnohem více, neboť jeho černé figurky musely dlouho odolávat tlaku bílého. Ke konci partie se však již nemusel o dobrý výsledek družstva obávat, protože Jitka, Tomáš a druhý Lukáš přidali na konto Sokola Klatovy celé body a Jonáš půlku (celkově 4,5:1,5).

Po třech výhrách nám stouplo samozřejmě sebevědomí a hráči se těšili na souboj s Vlašimí, se kterou sice dosud vždy prohráli, ale letos si na ni věřili. Mistrovské družstvo je pro letošní sezonu po generační obměně přece jen papírově poněkud slabší, než tomu bývalo. Do sestavy se pochopitelně vrátil Honza a šlo se na věc. Utkání bylo napínavé, od začátku se vyvíjelo opticky trochu lépe pro Klatovy, kromě Ládi, který tahal za kratší konec, v ostatních partiích jsme stáli spíše lépe, jen Jonášova pozice se jevila jako nejasná. Lukáš (Dolanský) byl první vítězně v cíli, Láďa pak sice správnou obranu koncovky s deficitem pěšce nenašel, zato Tomáš cestu k výhře ano, a také Jonáš uplatnil svůj přehled ve střední hře na přeplněné šachovnici, kde až do 18. tahu vydržel všechen materiál na obou stranách. Ke kýžené výhře družstvu chyběl již jen malý kousek. Jitka měla dlouho nárok na remízu či dokonce výhru, jenže soupeř byl v závěru v odhadu přesnější, a  tak o osudu utkání rozhodla až poslední hraná partie jedniček obou klubů. Honza měl proti Nele Pýchové v rukou trumf v podobě mírné převahy v partii, Nela se dobře bránila a zároveň dokázala i přes časovou tíseň udržet při životě i své naděje na možný obrat ve vývoji utkání. V závěru Honza o svou poziční výhodu opravdu přišel, ale podařilo se mu výměnami dojít si alespoň pro remízu, která stačila Klatovům k těsné výhře 3,5:2,5.

Po odehraných čtyřech kolech zaujímají šachisté Sokola Klatovy druhé místo, o skóre vede  podobně úspěšná OAZA Praha, náš příští soupeř. Výbornou individuální bilancí 4 výher se může pochlubit Lukáš Dolanský, pouze jednu remízu povolili soupeřům Jonáš Eret a Tomáš Hurdzan.