Úvodní stránka

Neuman zabojoval

V 5. kole se na předních deseti šachovnicích hlavního turnaje UniLeasing Open hráčům v polovině případů nechtělo jít do rizika, takže zprvu do výsledkové listiny naskakovaly téměř výhradně pouze půlbodové přírůstky. Naštěstí ne všichni šli touto cestou, a proto byly k vidění i zajímavé partie.

Na první desce se IM Josef Juřek po pěti hodinách boje rozešel smírně s FM Petrem Hollanem, jenž tímto výsledkem udržel dosavadní pozici lídra turnaje. Dotáhl se na něj však nizozemský hráč Midas Ratsma, ten již po zahájení získal lepší pozici a poté dovedl utkání proti domácímu Tomáši Hurdzanovi k vítěznému konci. Za nimi sedící GM Petr Neuman usoudil, že nastal správný okamžik, kdy je třeba pořádně zabrat, a začal usilovat o výhru nad Jaroslavem Voříškem. V nejdelší partii kola nakonec téměř za soumraku vyválčil celý bod a vyšvihl se na třetí místo průběžného pořadí. Z Klatováků tentokrát plně bodoval jen Filip Šimůnek, Lukáš Dolanský během partie bravurně zažehnal hrozící porážku a na jejím konci to byl Daniel Barrish z Jihoafrické republiky, kdo musel zatáhnout za ruční brzdu v podobě vynucení remízy. Jozefu Kántorovi i Jaromíru Novákovi paní štěstěna ukazuje stále záda.

V Sophia Cupu se spolu utkali oba vedoucí hráči Milan Kotva i Alois Peřík, výsledná remíza na pořadí nic nezměnila, neboť ani jejich pronásledovatelé nevyhráli. Z poloviny úspěšní byli domácí šachisté. Václav Šimáček a Martina Kocandová dosáhli na celý bod, Zdeněk Sova zopakoval remízu z minulého kola, Ladislav Kubát a Tadeáš Velkoborský na soupeře nestačili, Jan Velkoborský měl volno.