Úvodní stránka

Nasazená jednička úřaduje

Očekávaný souboj o vedení v turnaji ovládl stylem start - cíl GM Petr Neuman, sedmé dějství bylo v Klatovech již tradičně bojovné, ale také ve znamení zvýšeného výskytu potrestaných hrubek.

GM Neuman si na FM Hollana nachystal sicilskou se 3.Sb5, narušil černému pěšcovou strukturu a  poté mu vyvrátil jeho poněkud improvizované pokusy o protihru, čímž partii dovedl do vyhrané koncovky. Hollan, Juřek, Výprachtický, Lacina a Vojtěch Kovář se nyní seřadili dle pomocného hodnocení na druhém až šestém místě s 5,5b o půl bodu za vedoucím Neumanem. Na on-line šachovnicích se představili hned 3 Klatováci. Tomáš Hurdzan v partii s IM Hausnerem šikovně unikl pohromě a partie skončila po opakování tahů. Také Filip Šimůnek remizoval, a sice s FM Michalem Novotným. Lukáš Dolanský byl jedním z těch, kteří byli potrestáni za přehlédnutí nebezpečí záhuby, jeho soupeř Ivan Chalupa hned nato přešel do matového útoku. Na zadních šachovnicích se dnes nedařilo Jozefu Kántorovi, o něco lépe si vedl Jaromír Novák, který dlouho usiloval o výhru, ale musel se spokojit s remízou.

V Sophia Cupu se přední hráči spolu převážně rozcházeli smírně, výjimkou byl Jan Kastner (6b), jenž tím v tabulce o půl bodu utekl dvojici Milan Kotva, Artemiy Gorbunov. V soutěži předvádí pěkné výkony mnozí velmi mladí šachisté, několik z nich se ve výsledkové listině pohybuje docela vysoko nad svým nasazením, např. u Jana Bauera (nar. 2005, 4b, 32.místo) to činí dokonce 51 míst, přičemž od samého začátku se statečně bije se samými zkušenými borci. Po nevydařeném 6. kole tentokrát domácí šachisté zabrali, Šimáček, Sova, Kocandová (celkově 4b) zvítězili a poskočili ve výsledcích o pár míst vzhůru. L. Kubát po několika hubených kolech nešel v závěru partie do rizika a nabídl remízu v pozici, která se dala ještě hrát na výhru. Pouze nejmladším účastníkům sourozencům Velkoborských za snahu bodová odměna nebyla dopřána.

Na páteční večer po dvacáté hodině byl sál klatovského kulturního domu zamluven pro bleskový turnaj, kterému bude věnován samostatný článek.