Úvodní stránka

Nakročeno k prvenství má Neuman

Šachový festival O pohár města Klatov dospěje v neděli do finále. Do posledního kola vstoupí v turnaji A UniLeasing Open půlbodovým náskokem GM Petr Neuman. Shodná situace nastala i v turnaji B Sophia Cup, kde bude hájit první příčku Jan Kastner. Oba lídři turnajů získali dosud 6,5 bodu, avšak mají v zádech smečku šesti hráčů se 6 body.

Neuman v 8.kole černými kameny odolal aktivní hře Vojtěcha Kováře a remíza mu přišla vhod, když další tři partie v jeho okolí skončily smírně. Na páté desce uspěl IM Hausner a také je tím pádem spolu s FM Hollanem, IM Juřkem, FM Lacinou, Výprachtickým a Kovářem jedním z kandidátů na stupně vítězů. Turnaj nabízí také zápletku, kdo bude nejlepší ženou, dobré výkony odvádí v silné konkurenci Blanka Brunová a Lenka Šroubová. Obě zatím nastřádaly 4,5b.

Klatovským zástupcům se celkem dařilo, mnohdy však s notnou dávkou štěstí. Tomáš Hurdzan (5,5 b, 9.místo) na pódiu kývnul na brzkou nabídku remízy od Jana Turnera. Filip Šimůnek (5b), v  partii stál na prohru, ale soupeř Martin Formánek nebyl důsledný, výsledkem byla tedy rovněž remíza. Lukáš Dolanský (5b) zvítězil, zprvu musel svého krále zachraňovat doslova vším, co měl po ruce, soupeř pak poněkud přepjal strunu, až karta se nakonec obrátila. Jozef Kántor (2,5 b) a Jaromír Novák (2,5 b) si připsali na konto po půl bodu.

V Sophia Cupu přední hráči Jan Kastner ani Milan Kotva nevyzráli na mladíky Artemiye Gorbunova, resp. Petra Špreňara, boj o prvenství tak přiostřili výhrami P.Kovář, Zedník, Jirásek a Mejzr. Klatovští Václav Šimáček a Martina Kocandová remizovali, Sova prohrál, stejně jako Ladislav Kubát, vzájemnou bratrskou partičku zvládl lépe Tadeáš Velkoborský.