Úvodní stránka

Šachista Tomáš Hurdzan vybojoval postup na Mistrovství Evropy

Již po deváté v řadě byl jesenický hotel Dlouhé Stráně dějištěm nejvýznamnější mládežnické soutěže jednotlivců – MČR mládeže do 16 let, v kterém soutěží v každé kategorii 24 nejlepších hráčů, kteří si vybojovali postup při loňském MČR nebo pak v českém či moravském polofinále. Stejně jako v minulých letech zde měl Šachklub Sokol Klatovy několik želízek v ohni a stejně jako v minulých letech neodjížděl domů bez cenného kovu.

V kategorii chlapců do 16 let si výtečně počínal Tomáš Hurdzan , který během 9-ti denního MČR sehrál 9 partií z nichž 4x zvítězil, 4x remizoval a pouze 1x odešel poražen s pozdějším vítězem Matyášem Zemanem z oddílu Horní Stropnice. Tomáš měl výborný začátek, když své úvodní 2 partie vyhrál, následovala však série 5 partií bez vítězství, po které se Tomáš propadl na průběžné 8. místo, závěrečná 2 kola přinesla Tomášovi 2 vítězství v napínavých a zároveň krásných partiích, po kterých se tento klatovský borec mohl ziskem 6 bodů radovat ze stříbrné medaile a postupu na Mistrovství Evropy do Rumunska či Mistrovství světa do jihoamerické Uruguay. O tom, v které této mezinárodní soutěži bude Tomáš svůj klub, město Klatovy a Českou republiku reprezentovat, se ještě bude rozhodovat.

Ve stejné kategorii si celý turnaj velmi dobře počínal také Lukáš Dolanský, který získal 5 bodů a až prohrou v posledním kole přišel o republikový bronz a umístil se na 9. místě. Lukáš je však o rok mladší a bude moci si své, již tak slušné umístění, příští rok ještě vylepšit a navázat tak na loňské stříbro. Pikantní souboj přineslo 7. kolo, v kterém oba klatovští hráči svedli nelítostný boj, který skončil po 36. tazích smírně.

Posledním zástupcem klatovského šachu mezi juniory byl Jonáš Eret, který si postup do tohoto prestižního finále 12 nejlepších českých hráčů vybojoval poprvé, když obsadil 2. místo na podzimním Polofinále MČR. Jonáš celý turnaj srdnatě bojoval, docílil 4 bodů a vybojoval 10. místo. Stejně jako Lukáš, bude mít i Jonáš v příštím roce bojovat o ještě výraznější úspěch.

Všichni 3 tito výborní šachisté jsou součástí extraligového družstva dorostu Šachklubu Sokol Klatovy, které bude předposlední dubnový víkend bojovat ve Vlachovicích nedaleko Nového Města na Moravě o extraligový titul. Klatovy mají po základní části vynikající výchozí pozici, když celou soutěž s tříbodovým náskokem vedou, cesta k celkovému úspěchu však bude ještě náročná a dlouhá… Blíže se Extralize dorostu budeme věnovat v některém z dalších článků.