Úvodní stránka

Ohlédnutí za šachovým festivalem Unileasing OPEN

Tradičního turnaje „ O pohár města Klatov“ se zúčastnilo 190 šachistů

Začátek letních prázdnin je v očích šachové veřejnosti spjat s několika Open turnaji, z nichž podle počtu účastníků vyniká právě klatovský turnaj. Již 16-tého ročníku tohoto oblíbeného turnaje se zúčastnilo 190 šachistů ze 4 zemí, kteří 9 dní bojovali v Klatovech o hodnotné finanční a věcné ceny v hlavních turnajích i doprovodném programu.

Turnaj A – Bred Consulting OPEN

Celkem 114 šachistů vstupovalo do hlavního turnaje s odlišnými cíli : zatímco někteří se zde snažili spíše sbírat zkušenosti a dílčí úspěchy v jednotlivých partiích, favorité měli cíle nejvyšší. Mezi hlavní aspiranty na celkové vítězství patřili především čtyřnásobný vítěz turnaje – mezinárodní mistr Petr Neuman nebo další mezinárodní mistr Josef Juřek, který se v turnajové historii zatím radoval třikrát. Naprázdno nechtěl vyjít ani mladý Jan Sodoma z Prahy nebo loňský nečekaný vítěz Jan Havlík. Ze zahraničních účastníkům měl podle papírových předpokladů největší šanci do celkového pořadí výrazně promluvit Georg Gross, který do Klatov zavítal až z 600 km vzdáleného Saarbrückenu. Nejvzdálenějším účastníkem se však nestal, protože do města pod Černou věží zavítali premiérově i tři holandští hráči. Zajímavostí určitě také je, že v A turnaji tvrdě bojoval a v první polovině celkového pořadí skončil Václav Říman – syn ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, který do Klatov přicestoval až z Frýdku-Místku.

Nejlepší 3 hráči turnaje : zleva Gross, Neuman, Sodoma

Boj o celkové prvenství byl velmi zajímavý a o vítězi rozhodlo až pomocné hodnocení, kdy se popáté radoval Petr Neuman hájící letos barvy Bohemians Praha. Neuman dokázal 6x zvítězil, soupeřům povolil 3 remízy a po zásluze vybojoval pohár pro vítěze a první cenu ve výši 10 000 Kč. Obdivuhodné je, že Petr sehrál v Klatovech během 9 ročníků, kterých se zúčastnil, 81 partií, v kterých nenašel ani jednou přemožitele! Stříbro z turnaje putuje do Německa, po vynikajícím výkonu si ho odváží Georg Gross, který měl stejnou bilanci jako Neuman, pouze horší pomocné hodnocení. Bronz již s bodovým odstupem získal Jan Sodoma s Bohemians, který lepším pomocným hodnocením odsunul na bramborovou medaili loňského vítěze Jana Havlíka. Jeden z favoritů – Josef Juřek přišel o nejvyšší příčky až prohrou v posledním kole a nakonec se musel spokojit s 8. místem. Mezi ženami získala prvenství Lucka Jínová z Nového Boru, před klatovskými hráčkami Kateřinou Čedíkovou a Kristýnou Havlíkovou. Potěšitelné je, že v turnaji se bojovalo na ostří nože až do poslední partie, o čemž svědčí velký počet resultativních výsledků s minimem remis.

Turnaj B – Weber Terranova OPEN

Ve vedlejším turnaji B bojovalo 76 šachistů s výrazným zastoupením mládeže. Po přesvědčivém výkonu se po zásluze radoval Filip Hlavsa z Písku, který v prvních 6 kolech zvítězil a v závěrečných 3 kolech zbytečně neriskoval, udržel takticky remízy a s přehledem zvítězil. V boji o 2. místo uspěl Milan Vančát z Příbrami před Ivanem Pecákem z Kostelce nad Čern. Lesy. Mezi ženami byla nejúspěšnější domácí Martina Kocandová.

Přebor ČOS a župy Šumavské – Rodenstock OPEN

Klatovský turnaj se již několik let koná jako Přebor České obce sokolské a ne jinak tomu bylo letos. Celkem 49 sokolů si to rozdalo o přebornické tituly nejen v kategoriích můžů a žen, ale i mezi mládeží. Vítězem mezi muži se stal písecký Jan Havlík, mezi ženami uspěla klatovská Kateřina Čedíková. Nejúspěšnějším juniorem se může pyšnit Jan Trepka z Tábora, juniorkou pak domácí Kristýna Havlíková, nejlepším žákem byl Jan Krchňák z Domažlic. V přeboru župy Šumavské mužů a žen uspěli hráči Sokola Klatovy – Nguyen Ding Phong a Kateřina Čedíková

45,5

Klatovské derby mezi Kateřinou Čedíkovou a ing. Jaromírem Novákem skončilo po boji remízou

Doprovodný program

Klatovský turnaj „O pohár města Klatov – Unileasing OPEN“ to nejsou jen dva hlavní turnaje hrané v odpoledních hodinách , ale také řada doprovodných akcí. V letošním roce připravili pořadatelé pro účastníky turnaj v bleskovém šachu, superbleskovém šachu , stolním tenisu a fotbale.

Bleskový turnaj - Klášter OPEN

Tradičního bleskového turnaj hraného tentokrát v dopoledních hodinách se zúčastnilo 49 šachistů, hrálo se na 15 kol, každý z hráčů měl na partii pouze 5 minut a naprosto suverénně si počínal Jan Sodoma z Bohemians, který ztratil jedinou remízu až v posledním 15. kole. 2. místo překvapivě vybojoval domácí Pavel Šott před největším favoritem Janem Turnerem z Tachova.

Superbleskový turnaj - Mintech OPEN

Při premiérovém ročníku tohoto turnaje byly především potřebné rychlé ruce a mysl, protože každý z hráčů měl k dispozici 2 minuty na partii a bonus 1 vteřinu za každý provedený tah. Těmito předpoklady nejlépe disponoval Jan Sodoma, který stejně jako v bleskovém turnaji zvítězil zcela přesvědčivě, tentokrát před Lucií Jínovou z Nového Boru a Janem Trepkou z Tábora.

Turnaj ve fotbale - Rekap OPEN

Za účasti 6 družstev se odehrál turnaj na výborném hřišti ZŠ TGM. Účastníci oceňovali především povrch – umělou trávu 3. generace a samozřejmě účast ryze dívčího družstva FC Amazonky hrající podle zvláštních pravidel (mohly nastoupit Atrakce turnaje ve fotbale – družstvo FC v jakémkoliv počtu, gól mohly dostat pouze hlavičkou a vlastňáky se nepočítaly). Přestože děvčata srdnatě bojovala, na medaili to tentokrát nestačilo. Bez diskuzí nejlepší výkon podali a z prvenství se radovali hráči z Příbrami hrající pod názvem „Rychlý ruce“.

Atrakce turnaje – družstvo FC Amazonky

Turnaj ve stolním tenise - Security Investment OPEN
Zpříjemněním pro účastníky byl jistě turnaj v ping-pongu, za zelenými stoly nakonec bojovalo 35 hráčů, z nichž největší schopnosti prokázal Jaroslav Novotný z Liberce