Úvodní stránka

Klatovští dorostenci vyhráli extraligu mládeže

Ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě o víkendu od 21. do 23.dubna proběhla závěrečná fáze extraligy mládeže. Zlaté medaile spolu s putovním pohárem si odvezli domů dorostenci Šachklubu Sokol Klatovy!

Klatovy vyhrály v základní části ligy ve skupině Západ všech 7 zápasů, z toho do finále se započítávaly tři výhry (9b), zatímco Oáza Praha, Vlašim a Říčany začínaly „pouze“ na třech bodech. Ve skupině Východ stoprocentní nikdo bodově nebyl, Staré Město a Polabiny měly do začátku 6 bodů, Frýdek-Místek a Orlová 3b. Proto Klatovští jeli na Moravu s cílem vybojovat medailové umístění.

V pátek odpoledne nastoupila základní sestava Jan Miesbauer, Jonáš Eret, Tomáš Hurdzan,  Jitka Jánská, Lukáš Dolanský a Martin Simet do utkání se Slavií Orlová. Více než  dvě hodiny šlo o vyrovnaný boj, potom se misky vah převážily na stranu Klatov. Lukáš otevřel skóre, brzy se přidali Jitka, Honza a Jonáš, remízami pak upravili naši výhru na konečných 5:1 Tomáš a Martin. Pohled na stoly, kde hrála vzájemná utkání další družstva, byl více než překvapivý, totiž hlavně příznivý pro nás. Staré Město prohrálo s Vlašimí, Polabiny nestačily na Říčany, k tomu ještě obávaný Frýdek-Místek bral jen bod za remízu. Náskok Klatov narostl na 6 bodů. Večer se družstvo odreagovalo fotbalem na místní louce, hrálo se tradičně až do úplné tmy.

V sobotu proti Frýdku-Místku jsme nasadili opět základní šestku, vzpomínka na loňskou porážku velela k obezřetnosti. V utkání jsme toho soupeřům příliš nedovolili. Akorát Honza Miesbauer na první šachovnici měl na stole horší pozici a spěl pomalu ale jistě k prohře. K té opravdu nakonec došlo, jenže za stavu 4:0, o který se zasloužili Jonáš Eret, Tomáš Hurdzan, Lukáš Dolanský a Martin Simet, to tolik nevadilo, Jitka Jánská remizovala a celková výhra 4,5:1,5 už pootvírala zlatou bránu. 6 bodů náskoku a velmi dobré celkové skóre hrálo v náš prospěch. Jonáš Eret to vystihl výrokem: „Tak teď už musíme skončit nejhůř první.“

Po obědě následovala pečlivá příprava na odpolední souboj s Polabinami. Do sestavy jsme cíleně zapojili Ladu Doležalovou, roli „psychické podpory“ převzala za ni Jitka Jánská. Za hodinu hry, tedy na šachové poměry až neuvěřitelně brzy, Martin, Lukáš i Honza stáli na výhru, přičemž další tři partie byly vyrovnané. Přesně podle tohoto scénáře utkání skončilo, za našeho vedení 3:0 Jonáš i Lada brali záhy remízu k potvrzení vítězství v zápase, jen Tomáš nějakou dobu zkoušel svou lepší pozici přetavit v celý bod, ovšem jak sám řekl, nedokázal se na to patřičně soustředit, a tak není divu, že cestu k výhře tentokrát neobjevil. Už jsme byli definitivně mistry.

K večeru jsme ještě „utopili“ boty na mokré trávě při dalším honění se za míčem, večer se mírně slavilo, spánku bylo opravdu pomálu. Přesto na poradě před ranním nedělním utkáním zaznělo, že pokazit si nádherný víkend případnou prohrou se Starým Městem, by zamrzelo. Pauzíroval dobrovolně tentokrát Jonáš Eret, ostatní sebrali síly a šli u šachovnic přemáhat únavu. Nebylo to lehké utkání, my přihlížející jsme to neviděli s výsledkem moc růžově, nepřesností se však dopouštěli i protihráči. U nás se stal obětí svých chyb Lukáš Dolanský, což bohatě vykompenzovali vítězstvími Martin Simet, Honza Miesbauer, Jitka Jánská a Tomáš Hurdzan. Za jasného vedení 4:1 pak již Lada mohla v klidu odremizovat poslední partii, její soupeřka si musela pomoci věčným šachem.

Po obědě a slavnostním vyhlášení převzali hráči Šachklubu Sokol Klatovy zasloužené zlaté medaile, na druhé místo se vyšvihla po kvalitních výkonech TJ Spartak Vlašim, třetí skončili obhájci prvenství z Oázy Praha, 4. příčku zaujalo Staré Město a dobrý výsledek účastníků pocházejících ze skupiny Západ podtrhly 5.místem Říčany. Na dalších místech zakončily soutěž Frýdek-Místek, Polabiny a Orlová.

Souběžně se hrálo také tzv. finále B, kde záchranu pro další ročník extraligy vybojovaly družstva TJ Bohemians Praha, AD Jičín, Sokol Praha-Kobylisy a Desko Liberec. Sestupují Štefanydes Polička, Šachy Hošťálková, Lokomotiva Brno a Sokol Buštěhrad.

Individuálně se letos v dresu Klatov nejvíce prosadila Jitka Jánská, která získala 9 bodů z 10 partií a jako jediná neztratila ani jednu partii. Avšak také ostatní hráči si vedli velmi dobře, pouhých 9 prohraných partií dohromady za celou jedenáctikolovou soutěž, z toho pouze dvě ve finálových kolech, hovoří za vše. S přípravami na partie ochotně pomáhali dle možností Filip Šimůnek a Karel Nováček. Družstvu se podařila triumfem završit pětiletá cesta vzhůru od doby, kdy soutěž současná generace hraje, a navázalo tím na úspěchy svých předchůdců z let 2006-2010. Tomáš Hurdzan, Jonáš Eret a Jitka Jánská hráli spolu všech 5 ročníků, Jitka bohužel další rok kvůli dosažení věkové hranice již extraligu mládeže nebude moci hrát, stejně tak i Lada Doležalová.

Tabulka - finále A

Poř.

Družstvo

V

R

P

Body

Skóre

Partie

1.

Šachklub Sokol Klatovy

7

0

0

21

32.0

27

2.

TJ Spartak Vlašim

4

1

2

13

25.0

22

3.

PROMAT OAZA Praha

3

1

3

10

22.0

14

4.

ŠK Staré Město

3

0

4

9

20.5

15

5.

Klub šachistů Říčany 1925

3

0

4

9

15.0

10

6.

BŠŠ Frýdek-Místek

2

2

3

8

19.5

15

7.

2222 ŠK Polabiny

2

0

5

6

18.0

11

8.

SK Slavia Orlová

2

0

5

6

16.0

8

 

Tabulka - finále B

Poř.

Družstvo

V

R

P

Body

Skóre

Partie

1.

TJ Bohemians Praha

5

2

0

17

25.5

19

2.

ŠK AD Jičín

5

1

1

16

29.0

24

3.

Sokol Praha-Kobylisy

4

2

1

14

24.5

18

4.

Desko Liberec

3

1

3

10

22.0

16

5.

TJ Štefanydes Polička

2

2

3

8

21.0

15

6.

Šachy Hošťálková

2

1

4

7

17.0

13

7.

ŠK Lokomotiva Brno

2

1

4

7

16.5

11

8.

Sokol Buštěhrad

0

0

7

0

12.5

9