Úvodní stránka

Odstartovala Extraliga mládeže

První sraz účastníků Extraligy mládeže - skupina Západ se uskutečnil ve dnech  7.-8.10. v Karlových Varech. Po čtyřech odehraných kolech se v tabulce vyprofilovala vedoucí trojice, ve které dle očekávání nechybí Sokol Klatovy.

Klatovy přicestovaly do Varů s osmi šachisty s tím, že první den odehraje sestava Jan Miesbauer, Jonáš Eret, Tomáš Hurdzan, Martin Simet, Jakub Kůsa, Anna Tůmová. Prvním soupeřem byla ŠA VŠTE České Budějovice. Nováček soutěže se na 1. kolo důkladně nachystal a na konci utkání byly překvapivě blíže porážce favorizované Klatovy. Dvě výhry (Kuba a Martin) a dva nezdary (Honza a Anička) ustavily průběžné skóre na 2:2. A na zbylých dvou šachovnicích to na výhru Klatov vůbec nevypadalo, ba naopak, Jonáš s pěšcem méně bojoval o holý život a Tomáš se svou pozicí také nebyl spokojen. Naštěstí zkušenost obou v kombinaci s jistou nedůsledností ve hře jejich protihráčů nakonec znamenala alespoň celkovou remízu 3:3.

Odpoledne nás čekaly Říčany, ani ty nám nemínily dát nic zadarmo. Velmi dobře však začal Kubík Kůsa a prvni bod v zápase na sebe nedal dlouho čekat. A nebylo to jediné pozitivum. Honza Miesbauer na první desce tentokrát zaválel, jindy houževnatě se bránícího Martina Vystrčila od začátku jasně přehrál. Škoda, že Tomáš Hurdzan braním pěšce přivedl do záhuby svou dámu. Věž za ni byla opravdu málo. Vedli jsme 2:1 a stále po našich stolech pokukovali zvědavci, zda se nebude opakovat dopolední scénář. A bylo se na co koukat. Martin Simet rozehrál zajímavou ostrou partii, v níž se mu povedlo v důležitých momentech udržet výhodu na své straně a zvýšil na 3:1. zbýval nám tedy už jen pověstný krůček k výhře. Na šesté šachovnici bohužel Anička Tůmová již ztrácela půdu pod nohama, soupeřka - reprezentantka Vilímová zahrála celou koncovku lépe. Jonáš Eret se pak zhostil úlohy finišmana na jedničku, věřil si v lepší pozici na výhru a té také následně dosáhl a bodem zpečetil výhru 4:2. Rozhodně to byl perný den. A čekal nás ještě druhý takový.

Po večeři přesun na druhý konec města k noclehu, ráno brzké vstávání. Do toho náhlé noční zdravotní potíže Tomáše, přičemž Kubíka a Honzu jsme již na neděli neměli k dispozici, takže ráno rázem vyvstala hrozba, že celou neděli odehrajeme v pěti hráčích. Za hodinu Tomáš posílen lektvarem paní Dolanské přece jen "obživl" natolik, že mohl pokračovat. Nedělní sestava Klatov: Jonáš Eret, Tomáš Hurdzan, Martin Simet, Lukáš Dolanský, Jakub Stinka, Anna Tůmová. Liberec proti Klatovům nastoupil v základní sestavě, kde nechyběla (na šesté šachovnici) vycházející  hvězdička Vašík Finěk (nar. 2010), který po celý víkend udivoval přítomné na svůj věk nečekaně vyspělou hrou. Oba klatovští "noví" hráči Lukáš Dolanský a Kuba Stinka přesvědčivě vyhráli, ovšem stejně jako v sobotních utkáních soupeř ihned snížil na 2:1, když tentokrát padl Jonáš Eret v boji s libereckým lídrem Jirkou Liškou, a jistou dobu vyhlížený další bodový příspěvek od Martina Simeta se nakonec ztenčil na půlku, když jeho soupeř zahrozil protiútokem a Martin raději ukončil partii věčným šachem. Remízou skončila i partie Aničky se zmiňovaným šikovným benjamínkem. Nejdéle seděl paradoxně u partie Tomáš Hurdzan, který s ohledem na ranní indispozici původně chtěl mít partii hlavně brzo za sebou. Jenže se poměrně záhy dostal do menší výhody, poté už "zapomněl" na rychlou remízu a po dlouhém boji slavil výhru, čímž upravil celkový stav 4:2 pro Klatovy.

Odpolední čtvrté kolo pak přineslo snadné vítězství Klatov nad Oazou Praha v poměru 5:1. Oslabení Oazy na zadních šachovnicích bylo citelné a Kuba s Aničkou toho s přehledem využili. Další výhry přidali Martin a Lukáš. Vpředu bohatě postačily 2 remízy a byl konec.

Družstvo zaslouží pochvalu za bojovnost a zvládnutí nastalých krizových momentů. O úspěch se zasloužili všichni bez výjimky. Nejvíce body přispěl Martin Simet (3,5 / 4). Oba Kubové i Lukáš odehráli po 2 partiích, zato však bez ztráty kytičky. Bez porážky dokončila úvodní sraz ještě družstva Bohemians Praha a Sokol Kobylisy. Přímý souboj o první místo ve skupině Západ Klatovy-Bohemians je na programu už 25. listopadu.

Pořadí po kole 4 - tabulka Extraligy mládeže - Západ :

Por. Tým                               Part.    + = -   Body Skore Výher

1.   TJ Bohemians Praha          4     4 0 0    12    15½​  14

2.   Šachklub Sokol Klatovy      4     3 1 0    10    16     13

3.   TJ Kobylisy                         4     2 2 0      8    14     11

4.   VŠTE České Budějovice     4    1 1 2      4     12      9

5.   Desko Liberec                     4    1 1 2     4      11      8

6.   Klub Šachistů Říčany          4    1 1 2     4      10      8

7.   ŠK Karlovy Vary                  4    1 0 3     3      10      7

8.   PROMAT OAZA Praha        4     0 0 4    0       7½​    5