Úvodní stránka

Utkání Klatovy-Bohemians v extralize mládeže jako jízda na horské dráze

25. listopadu zajeli do Klatov k přímému souboji o první místo extraligy mládeže - skupina Západ hráči TJ Bohemians Praha. Utkání mělo těžko uvěřitelný průběh.

Za Sokol Klatovy hráli Jonáš Eret, Tomáš Hurdzan, Martin Simet, Matouš Eret, Jakub Stinka a Jakub Kůsa. "Bohemka" nasadila sestavu: Jakub Petr, Ondřej Staněk, Petr Aubrecht, Petr Žižka, Lukáš Hejsek, David Mach. Favoritem byly domácí Klatovy, byť družstvo Bohemians ve skupině Západ do tohoto střetnutí ještě neztratilo ani bod.

První dvouhodinovka utkání přinesla dva rezultáty ve prospěch Klatov na obou zadních šachovnicích. Nejprve uplatnil svou obrovskou ratingovou převahu Kuba Kůsa, který přibližně od desátého tahu měl partii pevně ve svých rukou a postupně sbíral jednu soupeřovu figurku za druhou. Také na páté šachovnici boj netrval dlouho. Kuba Stinka zvládl partii velmi dobře, trestal důsledně soupeřovy nepřesnosti a bez problémů zajistil navýšení vedení Klatov na 2:0. Zdálo se, že utkání jako celek je pro hosty ztraceno. Na první šachovnici Jonáš Eret hrál měl kvalitu a pěšce k dobru, nutno však přiznat, že pozice ještě nebyla tak jasná, jak říkal výčet materiálu. Tomáš Hurdzan hrál na dvojce rovinu. Martin Simet na třetí desce stál zřejmě poněkud hůře, ale nic hrozného se ještě nedělo, a Matouš Eret na čtyřce měl drobné plus na své straně. Hráči Bohemians předvedli potom opravdu nevídanou bojovnost.

Uplynula hodina a najednou se situace začala dramatizovat. Bratři Eretové o své výhody v partiích přišli a naopak to byli oni, kdo musel dávat pozor, aby se partie neotočily úplně. Tomáš hledal marně, kudy by se dalo vyrazit vítězství vstříc, a pomýšlel už spíše na remízu, kterou mu dokonce soupeř, který také neviděl, jak účinně pokračovat, nabízel. Remízu v jistou chvíli nabídl pro změnu soupeři i Martin, protože dopředu se pořád nepříjemně tlačil jeho sok. Hrálo se však v obou případech dále. Domácí dále už viditelně nebyli ve své kůži, herní jistota se úplně vypařila. A šokující obrat v utkání byl během půlhodiny na světě. Pro Jonáše, Martina i Matouše byl zbytek hry smutnou tryznou v přímém přenosu. Jedna, dvě, někde možná i víc chyb a už potom nic nepomáhalo k záchraně. Za stavu 2:3 se zdál osud Klatov zpečetěn.

Tomáš zůstal v boji sám a vyhlídky na výhru v partii měl pramalé. Soupeř Ondřej Staněk si umínil dojít si pro remízu zajišťující hostům zápasovou výhru. Zablokované postupy figur a pěšců na obou stranách šachovnice mu jenom nahrávaly v jeho záměru. Brzy spadli oba hráči do časové tísně, takže se hrálo dále jen na přídavku 30 sekund za tah. Malý čas na rozmyšlenou, případně i nervozita, byly patrně jediné faktory, které mohly vychýlit misky vah. Tomáš zkoušel přesouvat figury z jednoho křídla na druhé a zase zpět, ale kupředu neprorazil nikudy. Soupeř prostě jednoduše pokrýval veškerá napadená místa a nic se stále neměnilo, jen zapsané tahy na partiářích rychle přibývaly. Tomášovy zbývala tedy jediná možnost, a to připravit si riskantní postup pěšců proti zdi obránce. To, že tento krok mohl mít naději na úspěch, umocnil nedostatek času na propočty pro bránící stranu a samozřejmě vyčerpání z dlouhého boje. Tomáš opravdu z bouřlivé části partie doprovázené redukcí materiálu na šachovnici vyplul jako vítěz. Měl najednou pěšce navíc a pěkně živého koně proti střelci. Kůň párkrát skočil a střelec nestíhal pokrýt roztroušené pěšce. Ondřej Staněk kapituloval. Konečný výsledek 3:3.

Klobouk dolů před výkonem Bohemians, totéž platí i o Tomášově statečnému boji o vyrovnání. Poněkud šťastně zachráněná remíza je druhou letošní bodovou ztrátou pro Klatovy. První místo ve skupině Západ drží dále Bohemians se 13 body a jistým postupem do jarního finále soutěže. Klatovy a Kobylisy mají 11 bodů a také je s vysokou pravděpodobností nemine postup do finále, třebaže zbývají odehrát ještě dvě kola dokonce základní části.

Pořadí po 5.kole  - tabulka Extraligy mládeže - Západ :

Por. Tým                               Part.    + = -   Body Skóre Výher

1.   TJ Bohemians Praha          5     4 1 0    13    18½     17

2.   Šachklub Sokol Klatovy      5     3 2 0    11    19        16

3.   TJ Kobylisy                         5     3 2 0    11    19        15

4.   Desko Liberec                    5     2 1 2      7    14½     11

5.   Klub Šachistů Říčany         5     2 1 2      7    13½     11

6.   VŠTE České Budějovice     5    1 1 3      4    14½     11

7.   ŠK Karlovy Vary                  5    1 0 4      3    11         7

8.   PROMAT OAZA Praha        5    0 0 5      0    10         7