Úvodní stránka

Klatovští dorostenci v extralize naplno bodovali

V sobotu 6.října byly zahájeny mládežnické šachové ligy. Družstvo Šachklubu Sokol Klatovy absolvovalo během víkendu v Praze úvodní čtyři kola Extraligy mládeže - skupina Západ. A jednalo se o nadmíru vydařený vstup do soutěže.

Do Prahy v sobotu družstvo přicestovalo v sestavě: Tomáš Hurdzan, Lukáš Dolanský, Jakub Stinka, Jakub Kůsa, Matouš Hlavina, Anna Tůmová. Dopolední utkání s Novým Borem skončilo přesvědčivým vítězstvím Klatov 4,5:1,5, přičemž partiové celé body zaznamenali Tomáš Hurdzan, Jakubové Stinka i Kůsa a rovněž nováček v dresu Klatov Matouš Hlavina. Půlbodem přispěl již za rozhodnutého stavu Lukáš Dolanský.

Odpoledne pak Klatovští poměřili síly s Libercem. Kuba Stinka načal skóre remízou, Anička Tůmová se oklepala z dopoledního nezdaru a útokem na královském křídle slavila úspěch. Další uklidňující bod přidal brzo Kuba Kůsa. Matouš Hlavina se cítil dle pozice spíše na remízu, ale pak dostal nečekaný dárek (dámu) od soupeře a utkání bylo rázem rozhodnuté. Na dárky soupeři to nakonec bylo fifty-fifty, jelikož Lukáše Dolanského v časovce zradila jindy neomylně rychlá ruka. Tomáš Hurdzan ještě dotvořil výsledek na 4:2 pro Klatovy.

Dobře naladěné družstvo Klatov poté provedlo předem zamýšlenou změnu sestavy. Do nedělních 2 utkání zasáhla tato sestava: Jan Miesbauer, Tomáš Hurdzan, Lukáš Dolanský, Jakub Kůsa, Matouš Hlavina a David Hák (pro něj premiéra v extralize). Čekali nás papírově silnější soupeři než v sobotu (Kobylisy a Jičín), a tak se o další body čekal tuhý boj. Kobylisy se v utkání proti Klatovům dokonce ujaly vedení, neboť Kuba Kůsa nezachránil partii, ve které již nějakou dobu hrál s pěšcem méně. Na šesté šachovnici poté srovnal David Hák. Slibně se vyvíjela pro Klatovy také hra na prvních dvou deskách, ve zbylých dvou partiích byla pozice v rovnováze. Jenže na Matouše Hlavinu paní štěstěna nezanevřela ani tentokrát, jednotahová soupeřova ztráta figury v mžiku rozhodla o osudu partie. Vedení už potom Klatovy z ruky nepustily. Honza Miesbauer i Tomáš Hurdzan vyhráli, Lukáš Dolanský v klidu remizoval a Klatovy tak zvítězily 4,5:1,5.

Po dobrém obědě následoval zápas se silným Jičínem, který chtěl odčinit nečekanou ztrátu z dopoledního utkání s PORGem Praha. Kuba Kůsa naštěstí pro nás našel zpět cestu na vítěznou kolej, dobře si vše propočítal a vedli jsme 1:0. Nebezpečí obratu ve skóre představovala 5. i 6. šachovnice, kde pozice Matouše a zejména Davida nebyly moc dobré. Matouš Hlavina obětoval kvalitu, kterou sice později získal zpět i s chvilkovou výhodou, ale po určité nepřesnosti se ocitl v docela obtížné pozici. David Hák stál na prohru, jelikož musel odevzdat 2 střelce za věž, avšak přesto jsme právě jeho zásluhou navýšili brzy nato vedení. David totiž vytrestal soupeře až příliš spěchajícího za vítězstvím, když našel krásný tah s dvojitou hrozbou matu, čemuž šlo zabránit jen za cenu ztráty střelce. Tomáš Hurdzan na druhé desce sice nepustil téměř k ničemu Matyáše Zemana, ale ze vzniklé koncovky nestejných střelců s jedním pěšcem k dobru celý bod nevytěžil. Skóre 2,5:0,5 pak drželo skoro 2 hodiny beze změny a o zápasovou výhru jsme se ještě strachovali. Honza Miesbauer přišel o kvalitu a bránil víceméně beznadějnou koncovku. Lukáš Dolanský jako obvykle hrál dlouhou dobu jen na přídavku 30s, byť v lehce přivyhrané pozici. A Matouš Hlavina se snažil zahnat chuť své soupeřky ulovit některého z obléhaných pěšců. Rozhodnutí padlo až za soumraku. Honza Miesbauer svou partii s Petrem Špreňarem sice prohrál, avšak až poté, kdy se Matouši Hlavinovi naskytl vhodný okamžik pro oběť věže za koně, což umožnilo pochod volného pěšce do dámy. A protože Lukáš Dolanský potom ještě zdárně dotáhl svou snahu o celý bod, zrodila se zápasová výhra Klatov v poměru 4,5:1,5.

Čtyři zápasové výhry jsou super výsledkem, k němuž velkou měrou přispěli naši noví hráči Matouš Hlavina a David Hák (oba bodově stoprocentní). V prosinci budou Klatovy hájit první místo ve skupině Západ proti týmu ŠK PORG Praha.

Tabulka základní části ELM – skupina Západ

Por. Tým                               Part.  + = -   Body Skóre Výher

1. Šachklub Sokol Klatovy        4   4 0 0    12     17½    15

2. ŠK PORG Praha                  4   3 1 0    10     15½    14

3. Desko Liberec                      4  1 2 1      5      12½    10

4. Klub šachistů Říčany 1925  4   1 1 2      4      12        9

5. ŠK AD Jičín                          4   1 1 2      4      11½   10

6. TJ Bohemians Praha           4   1 1 2      4      10        8

7. 1.Novoborský ŠK                 4   1 0 3      3      10        6

8. TJ Kobylisy                          4   1 0 3      3        7        6