Úvodní stránka

Klatovští šachisté na Mistrovství Čech nezklamali

Na přelomu října a listopadu se již tradičně v krkonošském Harrachově konalo Mistrovství Čech mládeže do 16 let, na kterém měl klatovský šach po dlouhé době hojné zastoupení.

Naše výprava bydlela v pěkném apartmánu Ferda, položeného strategicky skvěle, asi dvě minuty od hracího sálu v hotelu Skicentrum. Z dobrovolného programu se děti zúčastnily třech poučných přednášek a samozřejmě využívaly možnosti si rozebrat partie se silnými šachisty, zvláštní oblibě se u našich dětí těšil velmistr Pavel Šimáček. Co se však týče hracích podmínek, tak ty byly slušné jen pro hráče pohybující se na předních šachovnicích, nicméně ostatní, hrající ve vedlejší místnosti zvukově neoddělené od prostoru pro diváky, museli snášet veliký hluk, který ztěžoval možnost se plně koncentrovat na partii.

A po šachové stránce:                              

V kategorii do 14 let se poměrně dařilo Vojtěchu Matějíčkovi, který předváděl solidní hru a s jistotou přehrával slabší soupeře. Na ty silnější však přece jenom něco chybělo a Vojta nakonec obsadil přesně podle svého nasazení 19. místo s 5,5 body.

Ve stejné kategorii náš oddíl reprezentoval David Hák, který turnaj strávil s Táborskou výpravou pana Odehnala. Jeho ambice jistě šplhaly nejméně na postup na Mistrovství republiky.  Předváděl sice pěkné šachy, ale chybělo mu trochu štěstí a nakonec z toho bylo 11. místo s 6 body. David však může hrát stejnou kategorii i příští rok.

Martin Bukvaj a Pavel Požár v kategorii do 12 let a Jan Bukvaj v národním Openu přijeli především nasbírat cenné zkušenosti, ale ani po šachové stránce nakonec nedopadli vůbec špatně. Honza a Pavel měli ze začátku problém s usměrňováním své hyperaktivity na šachovnici, když rychlost, jakou tahy prováděli, se nebezpečně blížila rychlosti světla. Po včasném zásahu v podobě telefonického hovoru Karla Nováčka se však vše zlepšilo, Pavel se po úvodních pěti prohrách oklepal a dosáhl na tři body a podobně Honza po úvodních čtyřech nulách zpomalil a dosáhnul na slušných 2,5 bodu. Příjemným překvapením byla hra Martina, který dokázal hrát své partie pomaleji a s rozmyslem. Nakonec z toho bylo 3,5 bodu, což je pěkný výsledek, neboť Martin s Honzou mohou ještě stále hrát kategorii do 10 let a ode dneška hrají v této věkové skupině spolu s dalšími klatovskými nadějemi Mistrovství Čech v Mostě.

Podrobné výsledky můžete najít na stránkách
http://chess-results.com/tnr384117.aspx?lan=5