Úvodní stránka

Vysoká výhra dorostenců Šachklubu Sokol Klatovy

V sobotu 8.12. došlo na očekávaný souboj týmů z čela tabulky extraligy mládeže – skupina Západ. Do Klatov zavítalo družstvo ŠK PORG Praha. Klatovští hráči nastoupili v sestavě Jan Miesbauer, Tomáš Hurdzan, Lukáš Dolanský, Jakub Kůsa, David Hák a Matouš Eret. Za hosty hráli Haase, Přibylová, Přibyl, Martirosyan, Ret a Němeček

Jako první skončila smírem partie Kůsa – Martirosyan, když ani jeden z hráčů nehodlal jít do rizika. Kdo by však tušil, že toto bude nakonec jediný bodový počinek hostů? Na první pohled vyrovnané utkání poté zcela ovládli klatovští hráči. Jednička týmu Honza Miesbauer začal spíše opatrně, takže partie byla od počátku v rovnováze, jenže po dvacátém tahu soupeř Pavel Haase vymyslel kombinaci, která mu ale očividně nevyšla, jak si představoval. Ještě hůře se vedlo Sofii Přibylové, chyba jako hrom umožnila Tomáši Hurdzanovi prohnat se dámou po poslední řadě, čímž dvěma tahy vymetl ze šachovnice obě soupeřčiny věže. Rázem Klatovům stačil jen jeden bod ze tří zbylých partií k zápasové výhře. A to ještě David Hák na páté šachovnici měl na stole přivyhranou pozici. Chabá naděje Pražanů na zvrat v utkání se upjala na třetí a šestou desku, kde Lukáš Dolanský i Matouš Eret usilovně řešili, jak se dostat z horší pozice. Matouš ovšem i bez jednoho ztraceného pěšce hrál aktivně a soupeř po sérii drobných nepřesností kapituloval. Utkání bylo definitivně rozhodnuto a to ještě brzy nato David Hák uspěl v pěšcové koncovce. Zraky přihlížejících diváků se potom soustředily na záchranářské práce v podání Lukáše Dolanského, který sice zabředl ve zjevně prohrané pozici do časové tísně, ale kroutil se ve svízelné situaci jako úhoř. Dosud dobře hrající Viktor Přibyl poté, co také spadnul do časovky, znejistěl, najednou jeho tahy postrádaly přesnost, stále ještě sice stál na výhru, ale při nedostatku času na rozmyšlenou neviděl, kudy do toho. Ke své smůle potom spojil svou nabídku remízy s prohrávajícím tahem. Lukáš se chopil šance a chod partie obrátil.

Vítězstvím 5,5 : 0,5 si Klatovy upevnily své vedení v tabulce skupiny Západ, přičemž zbývající dvě kola základní části sehrají v lednu v Praze s Bohemians Praha a s Říčany.

Tabulka základní části ELM – skupina Západ

Poř.     Tým                                        + = -   Body  Skóre  Výher

1.         Šachklub Sokol Klatovy          5 0 0     15       23       20

2.         ŠK PORG Praha                     3 1 1    10       16       14

3.         ŠK AD Jičín                             2 1 2      7       17½​    16

4.         Desko Liberec                        1 3 1      6       15½​     12

5.         Klub šachistů Říčany 1925     1 2 2      5       15        12

6.         TJ Bohemians Praha              1 2 2      5       13        11

7.         1.Novoborský ŠK                    1 1 3      4       13         8

8.         TJ Kobylisy                             1 0 4      3         7         6