Úvodní stránka

Klatovy prošly základní částí extraligy mládeže bez zaváhání

Klatovští dorostenci zakončili v sobotu 19. ledna základní část extraligy mládeže dvěma utkáními v Praze, a sice ve sportovní hale oddílu TJ Bohemians Praha. Našim cílem bylo zajistit si pokud možno plný počet bodů započítaných pro finálový turnaj ve Vlachovicích.

Klatovy nejprve dopoledne poměřily síly s domácím oddílem TJ Bohemians Praha, a to v sestavě: Tomáš Hurdzan, Lukáš Dolanský, Jakub Stinka, Jakub Kůsa, David Hák a Anna Tůmová. Ve vyrovnaném utkání rozhodl v náš prospěch stoprocentní zisk hráčů na 4. až 6. šachovnici, zatímco na předních stolech Hurdzan i Stinka přenechali záhy nechtěně iniciativu svým protivníkům. Naštěstí pro nás Kuba Stinka využil několika soupeřových zaváhání a partii alespoň zremizoval. O podobný kousek se snažil i Tomáš Hurdzan, leč neúspěšně. Půlbodem potom ještě napomohl Lukáš Dolanský ke konečnému výsledku 4:2 pro Klatovy.

V odpoledním utkání poté nastoupily Klatovy proti Klubu šachistů Říčany v mírně pozměněném složení. K páté šachovnici usedl Matouš Hlavina a na šestou se přesunul David Hák. V předlouhém zápase Říčanští bojovali o jistotu postupu do finálové čtyřky jako o život. Hurdzan a Stinka sice své soky udolali, ovšem při nezdarech Dolanského a Kůsy to vše znamenalo dílčí nerozhodný stav 2:2. O osudu utkání tak nakonec rozhodovali nejmladší členové v klatovských řadách Hlavina a Hák. Po většinu partie své soupeře pěkně přehrávali, ovšem v jednu chvíli prakticky oba naráz o své výhody přišli, takže výsledek byl na vážkách. Avšak další chybičky se pak vloudily i do hry soupeřů, a proto se překvapení nakonec nekonalo. Konečné skóre 4:2 zároveň znamená, že letos klatovští šachisté v základní části Extraligy mládeže – skupina Západ neztratili ani bod a do dubnového finále soutěže si přenesou 9 bodů za výhry v utkáních s družstvy, která v tabulce obsadila 2. až 4. místo.

Tabulka po odehrání základní části ELM – skupina Západ

Poř.  Tým                                         + = -   Body  Skóre  Výher

 1.     Šachklub Sokol Klatovy          7 0 0    21       31       23

 2.     ŠK AD Jičín                             4 1 2   13       26½​     20

 3.     ŠK PORG Praha                     4 1 2   13       22½     16

 4.     Klub šachistů Říčany 1925     2 2 3     8       20½     15

 5.     Desko Liberec                        1 4 2     7       19½​     12

 6.     TJ Kobylisy                             2 1 4     7       14         9

 7.     TJ Bohemians Praha              1 2 4     5       17        12

 8.     1.Novoborský ŠK                    1 1 5     4       17         9

 

Bodová úspěšnost hráčů ŠK Sokol Klatovy  (body / počet partií):

  FM Miesbauer Jan     2   /  3

  Hurdzan Tomáš         5   /  7

  Dolanský Lukáš         3½/  7

  Stinka Jakub              3   /  4

  Kůsa Jakub                4½/  7

  Hlavina Matouš          5   /  5

  Hák David                  5   /  5

  Eret Matouš               1   /  1

  Tůmová Anna            2  /  3