Úvodní stránka

Zlato z extraligy mládeže pro šachisty Sokola Klatovy!

Vlachovice nedaleko Nového Města na Moravě se staly o víkendu od 12. do 14.dubna dějištěm finálových bojů o konečné umístění v extralize mládeže. Dramatické nedělní vyvrcholení soutěže přineslo klatovskému družstvu tu největší radost v podobě zisku zlatých medailí!

Klatovy vyhrály v základní části ligy ve skupině Západ všech svých 7 zápasů a do finálového turnaje si tak zajistily 9 bodů za vítězství nad zbývajícími třemi postupujícími týmy: PORG Praha (3 body), AD Jičín a Říčany (rovněž po 3 bodech). Ve skupině Východ si v základní části soutěže nejlépe vedly Polabiny, které získaly stejně jako Klatovy 9 bodů započítaných do finálového turnaje, zatímco Frýdek-Místek, Staré Město a Vlašim měly na kontě jen 3 body.

Do Vlachovic přicestovali klatovští šachisté ve složení:  Jan Miesbauer, Tomáš Hurdzan,  Lukáš Dolanský, Jakub Kůsa, Matouš Hlavina, David Hák, Matouš Eret, Anna Tůmová. Jaký to rozdíl oproti loňsku, kdy jsme měli vlivem několika nepříznivých okolností k dispozici jen pětici hráčů, kteří však i přesto vybojovali stříbro.

Páteční podvečerní utkání s Vlašimí i sobotní dopolední utkání se Starým Městem měla podobný průběh. Přestože zpočátku byla iniciativa spíše na straně soupeře, Klatovy nakonec v obou zápasech přesvědčivě vyhrály. V pátek Klatovy – Vlašim 5:1 v sestavě Miesbauer, Hurdzan, Dolanský, Kůsa, Hlavina, Tůmová (remizoval Tomáš Hurdzan a Kuba Kůsa, ostatní vyhráli) a v sobotu dopoledne Staré Město – Klatovy 0,5 : 5,5, když za Klatovy nastoupili Miesbauer, Hurdzan, Dolanský, Hlavina, Hák, Eret. Po dvou odehraných utkání jsme se ocitli v tabulce na samostatném prvním místě s náskokem 2 bodů na Polabiny a 6 bodů na BŠŠ Frýdek-Místek, k tomu navrch slušný náskok ve skóre, prostě v družstvu panovala maximální spokojenost, která samozřejmě pozvedla u všech chuť uhájit první příčku až do konce.

Odpolední důležité klání s BŠŠ Frýdek-Místek na straně Klatov vynechal Matouš Hlavina a do sestavy se vrátil Kuba Kůsa. Ve vyrovnaném boji naši hráči dobře začali, ale bohužel neslavně skončili. David Hák i Lukáš Dolanský podlehli nápadité hře protihráčů, což ale vykompenzovali výhrami Honza Miesbauer na první a Matouš Eret na šesté desce. Tomáš Hurdzan i Kuba Kůsa měli na stolech přivyhranou pozici, neboli dalo by se říci remíza v záloze, o výhru záhodno usilovat, jelikož vedle hrající Polabiny s Jičínem byly v nesnázích a mohlo být tím pádem již vše rozhodnuto. Jenže pak se to zvrtlo v náš neprospěch. Kuba o svou výhodu přišel, jeho partie skončila remízou a Tomáš se zmýlil dokonce tak, že jej to stálo rovnou celý bod. Frýdek slavil jistou bronzovou medaili, zatímco my odcházeli z utkání zklamaní po těsné porážce 2,5 : 3,5. A jelikož  Jičín Polabinám body nesebral, bylo jasné, že musíme v neděli Polabiny porazit, abychom se vyhoupli zpět na zlatého koně. Snažili jsme se společně na naší základně večer namíchat kokteil přípravy na rozhodující zápas i zábavy na odreagování. Ráno už potom v týmu znovu zavládl bojový duch. Honza Miesbauer, Tomáš Hurdzan, Lukáš Dolanský, Kuba Kůsa, Matouš Hlavina a Matouš Eret zahájili rozhodující bitvu. Ne všichni však vykročili hned zkraje správnou nohou a čekaly nás opravdu horké chvilky. Lukáš byl brzy úplně na lopatkách, Polabiny šly do vedení 1:0. Tomáš hrál s kvalitou méně (aspoň za pěšce) a Matouš (Hlavina) měl celkem dost  pošramocený vývin figur. A pozitiva u ostatních zatím veškerá žádná. Pak se hodinu hrálo a šance na záchranu obou na naší straně ohrožených partií se zvedly. A na ostatních třech šachovnicích už stáli o něco lépe Honza, Kuba i Matouš (Eret). Honza zanedlouho uhonil soupeřova krále jako zajíce a partii velmi hezky zakončil, čímž bylo srovnáno. Matouš Hlavina dostal trochu nečekaně nabídku remízy (že by už vidina postačující zápasové remízy 3:3 ?) a hned ji přijal, což bylo správné. Hráčskými zkušenostmi oplývající Matouš Eret si za podpory těžkých figur šikovně zajistil cestu pro vpřed pro několik pěšců a soupeř se musel vzdát. Stav byl už 2,5 : 1,5 pro Klatovy. Ještě však nebylo jasné, zda Tomáš udrží remízu, v záloze jsme však měli ještě jednoho bojovníka. Kuba Kůsa totiž dohrál svou partii ve velkém stylu, jeho bod už byl klíčem ke zlatému pokladu! No a protože Tomášův soupeř potom ztratil chuť prorážet obranný val, konečný výsledek zněl 4 : 2 pro Klatovy.

Konečné pořadí po kole 7 - MČR mládeže družstev – Finále „A“ :

Por. Tým                                  Part. + = -    Body Skóre Výher

1.   Šachklub Sokol Klatovy   7     6 0 1      18     31       27

2.   2222 ŠK Polabiny                7     5 1 1      16     24       17

3.   BŠŠ Frýdek-Místek A          7     5 0 2       15    25½     20

4.   Klub šachistů Říčany 1925  7     3 0 4        9     18       11

5.   ŠK PORG Praha                  7     2 2 3        8     17       11

6.   ŠK AD Jičín                          7     2 1 4        7     22       16

7.   TJ Spartak Vlašim                7     1 2 4        5     17½    11

8.   ŠK Staré Město                    7     1 0 6        3     13        9

Družstvu jako celku patří obdiv především za týmovou soudržnost a ochotu udělat maximum pro úspěch týmu. Honza Miesbauer na první desce plně uplatnil svůj šachový um, což dodávalo klid spoluhráčům. Ve finále velmi pomohl Matouš Eret, který jinak vzhledem ke kombinaci dvou sportů obvykle extraligu nehraje, ale nyní naskočil do rozjetého vlaku a úžasně do týmu zapadl. A herně se dařilo (nejen ve finále) také Matouši Hlavinovi. Pochvala patří mj. i Kubovi Stinkovi, který odehrál několik úspěšných partií v základní části a nyní jej o účast připravily zkoušky na SŠ.

Dále patří velký dík všem trenérům, kteří pracují, případně v nedávné minulosti pracovali, s hráči. Jsou to především IM Ivan Hausner, FM Lukáš Vlasák, FM Jan Havlík, Jan Bílek, Jaroslav Odehnal a Karel Nováček.