Úvodní stránka

Extraliga mládeže v šachu zahájena

Šachisté z ŠK Sokol Klatovy absolvovali v Plzni ve dnech 5. a 6.října úvodní čtyři kola extraligy mládeže - skupina Západ. Po triumfu v uplynulém ročníku klatovští hráči pokračují v soutěži s výrazněji obměněnou sestavou, jelikož v týmu již nemohou být dlouholeté opory Jan Miesbauer a Tomáš Hurdzan. Družstvo bylo doplněno o nové tváře a chce i letos zabojovat o přední příčky.

Do bojů v Plzni zasáhli Matouš Eret, Jakub Kůsa, Lukáš Dolanský, Matouš Hlavina, Pavel Flajšman, Lukáš Kašpar, Lucie Rolinková a Matyáš Roubal.

V 1.kole klatovští šachisté narazili na 1. Novoborský ŠK. V utkání potvrdily Klatovy roli favorita a zvítězily v poměru 4,5 : 1,5 (sestava Klatov s dosaženými body: Eret 0, Kůsa 1/2, Dolanský 1, Hlavina 1, Kašpar 1, Roubal 1). O poznání těžší souboj čekal klatovské dorostence ve 2.kole. Soupeř Desko Liberec disponuje letos kvalitní soupiskou, jenže v utkání dominovaly Klatovy. Matyáš Roubal jakožto nejmladší člen klatovské výpravy sice v koncovce svému soupeři podlehl, ale odpovědí Klatov byly hned 4 partiové výhry (M. Eret, L. Dolanský, M. Hlavina a P. Flajšman), Jakub Kůsa remízou dotvořil konečný výsledek opět na 4,5 : 1,5 ve prospěch Klatov.

Druhý den ráno sehráli Klatovští utkání proti družstvu TJ Kobylisy.  Na šesté šachovnici se objevila v dresu Klatov Lucie Rolinková, obsazení ostatních šachovnic zůstalo ve shodě s předešlým kolem. V utkání se postupně projevila ratingová převaha na straně klatovského oddílu. Propočty útoků všem vesměs vycházely, až na jednu výjimku, když Matouš Eret na první šachovnici nedotáhl své slibně rozdělané dílo, nedocenil protihru soupeře, čehož jeho protihráč využil k zisku jediného bodu Kobylis, celkem tedy 5 : 1 pro Klatovy.

Odpoledne v utkání 4.kola proti týmu ŠK Dopravní podnik Praha-PORG však klatovským šachistům jakoby došla energie. Síla soupeřů spočívala v takticky vyspělém výkonu. Na první šachovnici Matouš Eret, podobně jako dopoledne, v určitém okamžiku nenašel nejlepší pokračování, čímž odpustil soupeři jedinou zjevnou chybu v partii. Následně začal sám ztrácet půdu pod nohama, až musel kapitulovat. Po náhledu na další šachovnice bylo jasné, že bodovat budou Klatovy za dané situace jen těžko. Pavel Flajšman přijal v horší pozici nabídku remízy, ani Kuba Kůsa a Lukáš Dolanský později nedopadli lépe. Nakonec měla bod na dosah ve věžové koncovce s pěšcem více Lucka Rolinková, časová tíseň však zřejmě vykonala své. Po další remíze tedy pokračoval ve hře už jen Matouš Hlavina (stav utkání byl 2 : 3), jenže ten nemohl na výhru myslet v žádném případě, ba naopak, po mnoha dalších tazích se musel sám vzdát. Klatovy tedy prohrály 2 : 4, bez jediné vyhrané partie. I přes porážku v tomto utkání lze hodnotit vystoupení klatovských šachistů jako úspěšné, tři vyhrané zápasy během prvního srazu extraligy Klatovům dávají dobré vyhlídky na sedmou účast ve finálové skupině v řadě. První místo ve skupině Západ drží zatím Říčany s 12 body, Klatovy na druhém místě mají 9 b, následují ŠK64 Plzeň a ŠK Dopravní podnik Praha-PORG se 6 body. Do konce základní části zbývají ještě 3 kola, a tak o postupy do finále pro první 4 družstva se poperou určitě i další týmy.

Pořadí po kole 4 - tabulka Extraligy mládeže - Západ :

Por. Tým                      Part.   + = -   Body Skore Výher

1.   KŠ Říčany 1925              4    4 0 0    12   18    16

2.   Šachklub Sokol Klatovy      4    3 0 1     9   16    13

3.   Šachový klub 64 Plzeň       4    2 0 2     6   12½​   11

4.   ŠK Dopr. podnik Praha-PORG  4    2 0 2     6   11½​    8

5.   Siesta Solution Unichess    4    1 2 1     5   12     9

6.   Desko Liberec               4    1 1 2     4   10     8

7.   TJ Kobylisy                 4    1 0 3     3    8     7

8.   1.Novoborský ŠK             4    0 1 3     1    8     5