Úvodní stránka

Konec základní části extraligy mládeže zastihl Klatovy v dobré formě

Základní část Extraligy mládeže - skupina Západ má za sebou závěrečné dvojkolo sehrané 18. ledna v Říčanech. Klatovy potřebovaly potvrdit postupové ambice do finálového turnaje, který se uskuteční v dubnu ve Vlachovicích nedaleko Nového Města na Moravě. Nic nebylo předem rozhodnuto, neboť postup do první čtveřice měly předem zajištěn pouze Říčany, ale na zbylá tři místa mohlo ještě pomýšlet hned 6 družstev. Klatovy odehrály obě utkání v sestavě Jakub Kůsa, Lukáš Dolanský, Matouš Hlavina, Pavel Flajšman, Lukáš Kašpar a Jan Souček.

V dopoledním 6. kole Klatovy nastoupily proti pražskému týmu Siesta Solution Unichess. Utkání bylo dlouho vyrovnané. Jakub Kůsa a Lukáš Kašpar remizovali, což bylo pro klatovské družstvo dobrým znamením, protože oba neměli v partii více ze hry a především Lukáš Kašpar horší koncovku ustál spíše díky nedůslednosti soupeře. Naopak Lukáš Dolanský a Pavel Flajšman získali postupně ve svých partiích výhodu, kterou se jim podařilo úspěšně přetavit v zisk celého bodu. Vedení 3:1 bylo slibné, ale ještě se hrály dvě napínavé partie. Zatímco Matouš Hlavina pozičně přetlačoval svého soupeře již delší dobu, nejmladší člen výpravy Jan Souček měl na šachovnici docela nejasnou pozici. Nakonec vyhráli oba, když zejména Honzův přechod do vyhrané koncovky byl pozoruhodný. Vítězství 5:1 vlilo Klatovským krev do žil a to bylo znát i odpoledne v 7. kole soutěže v souboji s dosavadním lídrem skupiny Západ Klubem šachistů Říčany 1925.

Za Říčany na první desce hrál Jakub Petr, zkušený, silný hráč. Jakub Kůsa proti němu počínal pragmaticky se snahou včas eliminovat veškeré hrozby, což se mu dařilo. V závěru však musel hrát velmi přesně v nelehké věžové koncovce, jelikož soupeřovi pěšci byli blíže poli proměny. Výsledná remíza v partii byla pro Klatovy nesmírně cenná. Na ostatních šachovnicích to totiž vypadalo pro klatovské družstvo velmi nadějně. Lukášové Dolanský i Kašpar měli více ze hry. Honza Souček a Pavel Flajšman soupeřům sebrali pěšce, třebaže pak museli čelit protihře. Matouš Hlavina stál od začátku lépe a aktivními dobře spolupracujícími figurami se postupně propracoval ke své druhé partiové výhře v rámci sobotního dvojkola. Pavel Flajšman v další fázi utkání odmítl možné komplikace dobrovolným vrácením pěšce s následným přechodem do rovné koncovky (mezistav 2:1). Lukáš Kašpar pak uklidnil klatovské příznivce úplně, jelikož přidal důležitý celý bod, jimž navýšil vedení na 3:1. A to ještě potom rozebral svého soupeře důslednou hrou Lukáš Dolanský, mistr časových tísní. Poslední, stejně jak dopoledne, dohrával Honza Souček, i on během partie pomýšlel na výhru, ale když nebylo za rozhodnutého stavu utkání na první pohled jasné, kudy na to, souhlasil s remízou, čímž dokreslil konečný výsledek na 4,5 : 1,5 pro Klatovy.

Klatovy mocným finišem dokonce proskočily na první místo v tabulce skupiny Západ se ziskem 16 b při lepším skóre než mají Říčany. Do finále A se Klatovům započte 6 bodů, po 3 bodech za zdolání druhých Říčan a třetího Liberce. Plnému bodovému zisku 9 bodů vystavila stopku říjnová prohra s DP Praha – PORG, který prošel do finále ze 4. místa.

Konečné pořadí - tabulka Extraligy mládeže - Západ :

Por. Tým                      Part.  + = -   Body Skore Výher

1.   Šachklub Sokol Klatovy     7    5 1 1    16   28½    23

2.   KŠ Říčany 1925             7    5 1 1    16   26½    21

3.   Desko Liberec              7    3 1 3    10   22     16

4.   ŠK DP Praha-PORG           7    3 0 4     9   16½    13

5.   Šachový klub 64 Plzeň      7    2 2 3     8   20½    17

6.   Siesta Solution Unichess   7    2 2 3     8   19     13

7.   TJ Kobylisy                7    2 1 4     7   16     12

8.   1.Novoborský ŠK            7    1 2 4     5   16     10

 

Sestava týmu s body v jednotlivých kolech:

Jméno           1     2     3     4     5     6     7  Body/Part.

Eret Matouš     0     1     0     0                      1/4    

Kůsa Jakub      ½​     ½​     1     ½​     1     ½​     ½​    4½​/7    

Dolanský Lukáš  1     1     1     ½​     1     1     1    6½​/7    

Hlavina Matouš  1     1     1     0     0     1     1    5/7    

Flajšman Pavel        1     1     ½​     0     1     ½​    4/6    

Kašpar Lukáš          1                       ½​     1    2½​/3    

Rolinková Lucie             1     ½​                      1½​/2    

Souček Jan                              1     1     ½​    2½​/3

Roubal Matyáš   1     0                                  1/2    

Bukvaj Martin                           0                0/1