Úvodní stránka

Klatovy letos v extralize mládeže těsně pod stupni vítězů

Ve dnech 19. až 21.června se v prostorách Sportovního centra Pěšinky ve Světlé nad Sázavou uskutečnilo finále extraligy mládeže. Klatovští šachisté, jmenovitě: Matouš Eret, Jakub Kůsa, Lukáš Dolanský, Matouš Hlavina, Pavel Flajšman, Jan Souček a Lukáš Kašpar se netajili touhou zabojovat o medaili.

Základní část soutěže pasovala do role favorita Frýdek-Místek, jehož hráči si předem zajistili 9 bodů. Klatovům se do osmičlenného finále A započítalo 6 bodů, stejně jich měly na kontě také Polabiny,  Říčany a DP Praha-PORG. Vlašim začínala finálovou skupinu se 3 body a Liberec i Brno přijely s nulovým bodovým vkladem.

V hracích místnostech se během hry nacházeli pouze hráči a rozhodčí, vstup diváků, trenérů včetně vedoucích družstev byl zapovězen. Pořadatelé však zajistili úplné pokrytí online šachovnicemi, takže se vše dalo sledovat na internetu v reálném čase.

Klatovy v pátek nastoupily proti týmu Duras BVK Brno. Slibný začátek, ale po dvou hodinách boje obavy o výsledek. Nakonec z toho vyšla remíza 3:3, za kterou jsme s ohledem na vývoj utkání byli celkem rádi (Eret 1, Kůsa 1, Dolanský ½, Hlavina ½, Kašpar 0, Souček 0).

Druhý den ráno s Vlašimí bylo zapotřebí vyhrát, abychom zůstali ve hře o medaile. A cíl se podařilo splnit. Naše první dvě šachovnice (Matouš Eret, Kuba Kůsa) opět vyhrály a celý bod přidali ještě Lukáš Dolanský a Pavel Flajšman na 3. a 5. desce. Matouš Hlavina remizoval. Honzík Souček nešťastně podlehl papírově o dost slabšímu hráči, který však zaslouží velké uznání, jak si po zisku materiálu se zbytkem partie poradil. Celkem tedy 4,5:1,5 pro Klatovy.

V sobotu odpoledne se stejnou sestavou jsme vyrukovali do boje proti Polabinám. Již po přechodech do střední hry bylo patrné, že tohle nebude pro klatovské šachisty utkání, na které by mohli v dobrém vzpomínat. Na většině šachovnic to dřelo a pozice nedávaly příliš optimizmu na bodový zisk. Prohra 1,5 : 4,5 jakoby byla obrazem pochmurného deštivého odpoledne, když na remízu dosáhli oba Matoušové a Lukáš Dolanský, zatímco Kuba, Pavel i Honzík nebodovali.

Náš medailový sen se tím scvrknul na boj o bronz. V průběžné tabulce jsme byli čtvrtí s 10 body, stejně jich měly třetí Říčany s půlbodem náskoku ve skóre a větším počtem vyhraných partií. Na bronz jsme museli dosáhnout  proti Frýdku-Místku v posledním kole vyššího bodového zisku než Říčany v souboji s Polabinami nebo při stejném bodovém zisku jsme potřebovali předstihnout Říčany ve skóre. Nedělní zápas byl napínavý, hráči BŠŠ Frýdek-Místek dokazovali své kvality a dostali se do vedení poté, co se Matouš Hlavina marně snažil napravit následky ztráty pěšce. Kuba Kůsa na druhé a Honzík Souček na šesté šachovnici uhráli po půlce bodu, z toho Kuba musel hodně dobře počítat, aby horší koncovku udržel. Lukáš Dolanský a Pavel  Flajšman se pokoušeli hrát na výhru, zatímco Matouš Eret usilovně hledal, jak by se vymanil z tlaku soupeře. Lukáš potom o malou výhodu přišel, takže naděje klatovských příznivců se upjala na Pavla, který hrál ve velkém stylu a vyrovnal stav na 2 : 2. Říčany už tou dobou své utkání dohrály s výsledkem 3 : 3. Ze dvou našich dohrávaných partií jsme tím pádem potřebovali vydolovat 1,5 bodu. Matouš dále míchal kartami, jak situace vyžadovala, a nakonec se mu podařilo partii pořádně zdramatizovat, jednu chvíli pravděpodobně měl na stole výhru, ale v ostré pozici s nedostatkem času k zamyšlení obrat nedokonal. Obávaná „poslední chyba“ šla za ním a naše naděje na medaili zhasly. Lukáš potom dlouho ještě musel bojovat o remízu, kterou upravil výsledek na 2,5 : 3,5.

Konečné čtvrté místo hráče mrzelo, ale nelze nic komukoli vyčítat. Všichni se vydali jako kdykoli předtím ze všech sil, soupeři byli silní a v konečném součtu tentokrát o něco úspěšnější. Pro 4 naše hráče to byla derniéra, protože příštího ročníku už se pro svůj věk nemohou zúčastnit. Lukáš Dolanský nastupoval v dresu Klatov extralize mládeže stabilně celých 6 let, dále se v klatovském dorosteneckém týmu loučíme s Matoušem Eretem, Pavlem Flajšmanem a Lukášem Kašparem.

Celkové pořadí MČR mládeže družstev – Finále „A“ :

Por. Tým                       Part. + = -    Body Skore Výher

1.   BŠŠ Frýdek-Místek         7    7 0 0      21   30½  26

2.   2222 ŠK Polabiny A        7    5 1 1      16   26   18

3.   KŠ Říčany 1925            7    3 2 2      11   23½  18

4.   Šachklub Sokol Klatovy    7    3 1 3      10   22½  14

5.   TJ Spartak Vlašim         7    3 1 3      10   19½  12

6.   ŠK DURAS BVK Brno         7    2 1 4       7   16½  13

7.   ŠK DP Praha - PORG        7    2 0 5       6   15    8

8.   Desko Liberec             7    0 0 7       0   14½   8