Úvodní stránka

Klatovy slaví 2x zlato

Vojta Plát a Kristýna Havlíková vybojovali na republikovém šampionátu mládeže zlaté medaile a postupují na MS do Vietnamu.

Mladí šachisté Sokola Klatovy získali zlato na republikovém šampionátu
Kristýna Havlíková a Vojtěch Plát jsou mistři republiky a již se těší na MS ve Vietnamu

Vynikajícím úspěchem skončilo o víkendu 8-mi denní Mistrovství České republiky mládeže v šachu v Seči u Chrudimi. Četná výprava mladých nadějí měla  na turnaji 2 žhavá želízka v ohni a to vojtu Pláta v kategorii do 14 let a Kristýnu Havlíkovou mezi dívkami do 16 let. Oba své cíle beze zbytku splnili a postoupili na podzimní šampionát do Vietnamu.

V kategorii do 14 let si zcela suverénně počínala současná největší naděje mládežnického šachu v ČR – Vojta Plát, který před měsícem vyhrál i juniorské mistrovství do 20 let a v kategorii do 14 let nyní povolil v devíti partiích soupeřům pouze 2 remízy. S obrovským náskokem zvítězil, obhájil loňský titul a zcela zaslouženě postoupil na Mistrovství světa do Vietnamu

Na uvedený šampionát se podívá i Kristýna Havlíková, která však cestu za svým prvním titulem měla o poznání trnitější, protože společně s další spolufavoritkou Karolínou Olšarovou až do posledního kola bojovala o titul a vysněný titul ji přineslo až lepší pomocné hodnocení, o kterém se rozhodlo v partii mezi jinými 2 hráčkami. Kristýna se několikrát dokázala dostat ze svízelné situace a i s pomocí tolik potřebného štěstí může slavit svůj druhý mistrovský titul, kdy po loňském vítězství v extralize družstev dorostu uspěla i mezi jednotlivci.

V kategorii dívek do 16 let bojovala ještě Martina Škorvagová a Monika Neščáková, po slušném začátku oběma k větší spokojenosti chyběl lepší závěr. Mezi chlapci do 16 let sbíral zkušenosti i Nguyen Dinh Phong, který tuto kategorii bude moci hrát i příští rok a který svým 18. místem a 4 body určitě nezklamal. Solidní 11. místo patří mezi 12-ti letými děvčaty Janě Petrové. Jana hrála výborné šachy, a nebýt nepříznivého losu a  prohry v posledním kole proti jedné z favoritek, mohla by slavit  4. místo.

V B turnaji ještě bojovala pětice klatovských nadějí : Radek Kalista, Milan Fürbacher, Jan Macner, Adam Hosnedl a Dominik Schweigl. Přestože pro většinu z nich bylo mistrovství prvním velkým turnajem, počínali si statečně za ziskem 4 resp. 3 bodů získali velké zkušenosti, které jistě zúročí pro svůj rychlý šachový růst.